zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Projekt noweli Prawa budowlanego wraca do komisji

18:20, 22.01.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Rządowy projekt noweli Prawa budowlanego wraca do sejmowej komisji infrastruktury w celu rozpatrzenia poprawek zgłoszonych przez KO-PO podczas drugiego czytania w środę.


Podziel się:   Więcej

Jak relacjonowała posłom podczas posiedzenia plenarnego posłanka-sprawozdawczyni projektu Anna Paluch (PiS), projekt przygotowany przez resort rozwoju ma na celu uproszczenie procesu inwestycyjnego.

Według Anny Paluch zmiany w zakresie obowiązków inwestora dotyczą takich kwestii jak procedura uzyskiwania odstępstw od przepisów techniczno-budowlanych, zasady sporządzania projektu budowlanego, przeniesienie decyzji pozwolenia na budowę, samowola budowlana, uregulowanie kwestii nielegalnego użytkowania obiektu, czy doprecyzowanie budzących wątpliwości i niejasnych przepisów.

Ponadto – mówiła posłanka – wprowadzane przepisy służą podniesieniu bezpieczeństwa pożarowego oraz zapewnieniu sprawności przebiegu procesu inwestycyjnego, jeśli chodzi o przyłączenie do sieci elektroenergetycznych, gazowych, ciepłowniczych wodociągowych i kanalizacyjnych.

Jednak zdaniem klubu PO-KO projekt noweli jest niedopracowany, w związku z czym jego przedstawicielka Małgorzata Chmiel zgłosiła do niego poprawki. – To kolejny bubel prawny, który będziecie poprawiać wiele razy – oceniła Małgorzata Chmiel, pytając o powód pośpiechu oraz krótkiego vacatio legis nowych przepisów.

Posłanka PO-KO oceniła też, że propozycje projektu stoją w sprzeczności z zasadami nowoczesnego projektowania, które stosuje już wiele krajowych pracowni, a ustawa 2rozmontowuje system kontroli” nad inwestycją. Ułatwienia dotyczące legalizacji samowoli budowlanych określiła jako korupcjogenne i premiujące nieuczciwych.

Mrówczyński : Dzięki nowym przepisom proces inwestycyjno-budowlany zostanie przyspieszony

Innego zdania był Aleksander Mrówczyński z PiS. Przemawiając w imieniu swojego klubu podkreślał, że dzięki nowym przepisom proces inwestycyjno-budowlany zostanie przyspieszony i uproszczony.

– Projekt wywiera jednoznacznie pozytywne oddziaływanie na sferę przedsiębiorczości – ocenił. Zapowiedział, że klub PiS poprze projekt.

Gill-Piątek: Propozycje plastrem na problemy, które pęcznieją

Z kolei Hanna Gill-Piątek z Lewicy określiła propozycje resortu rozwoju jako „plaster na problemy, które pęcznieją i pozostają nierozwiązane”.

– Od lat czekamy na kodeks urbanistyczno-budowlany – podkreśliła, apelując o wznowienie prac nad kodeksem. Powiedziała, że Lewica nie chce przeszkadzać w uchwaleniu projektu MR, ale nie może też go poprzeć.

Tomczak: Projekt jest wyczekiwany

Za projektem opowiedział się natomiast Jacek Tomczak z klubu PSL Koalicja Polska, który ocenił, iż jest on wyczekiwany i „idzie w dobrym kierunku”, a także stanowi ułatwienie dla inwestorów.

Sośnierz: Potrzebujemy prostych przepisów

Przemawiając w imieniu koła Konfederacji Dobromir Sośnierz podkreślił, że jego partia „z radością wita każdy przejaw liberalizacji” przepisów, ale uproszczenie procedur nie idzie wystarczająco daleko.

– Nie potrzebujemy nadzoru budowlanego w ogóle, potrzebujemy jasnej odpowiedzialności, surowych kar, prostych przepisów – mówił, powołując się na kodeks Hammurabiego. Zwrócił też uwagę, że posłowie Konfederacji – ze względu na parytety – nie zostali dopuszczeni do prac w podkomisji, która zajmowała się projektem. Zapowiedział, że pomimo zastrzeżeń Konfederacja poprze projekt.

Nowicki: Inwestorzy pozytywnie oceniają wprowadzane zmiany

Odpowiadając na wątpliwości posłów wiceminister rozwoju Robert Nowicki przekonywał, że resort „wsłuchuje się w głos interesariuszy”, a inwestorzy jednoznacznie pozytywnie oceniają wprowadzane zmiany. Poinformował też, iż prace nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym zostały właśnie wznowione.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
23-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych