zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Projekt noweli ustaw o dozorze technicznym oraz o transporcie kolejowym w konsultacjach

18:38, 13.10.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Projekt nowelizacji ustawy o dozorze technicznym oraz ustawy o transporcie kolejowym został skierowany do konsultacji publicznych - wynika z informacji zamieszczonej na stronie Rządowego Centrum Legislacji.


Podziel się:   Więcej

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji napisano, że zasadniczym celem projektowanej ustawy jest stworzenie ram regulacyjnych dla nowego rodzaju publicznego transportu zbiorowego, tj. urządzeń do przewozu osób lub rzeczy poruszających się po jednej szynie lub na poduszkach powietrznych lub magnetycznych.

Pod koniec września tego roku wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel informował PAP, że nowelizacja wynika z faktu, że resort otrzymał od samorządów sygnały dotyczące zainteresowania budową urządzeń transportu zbiorowego poruszających się po jednej szynie, czyli urządzeń typu monorail.

Wiceminister wyjaśniał wtedy PAP, że projekt nowelizacji przewiduje dopisane do kompetencji Transportowego Dozoru Technicznego urządzeń do przewozu osób lub rzeczy poruszających się po jednej szynie (tzw. monorail) lub na poduszkach powietrznych lub magnetycznych.

- Ponieważ tego typu technologie są w Polsce niestosowane i nieznane, chcemy stworzyć warunki dla tych, którzy zechcą je zastosować, a takie sygnały od samorządu były przekazywane, że rozważają możliwość realizacji transportu zbiorowego przy pomocy tego typu technologii - mówił Bittel.

Jak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, planowany termin przyjęcia przez rząd projektu noweli to czwarty kwartał tego roku.

PiS zgłosiło poprawki gwarantujące dodatek wyjazdowy dla zespołów ratownictwa medycznego