zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Projekt noweli ustawy o podatkach od gruntów kolejowych do konsultacji

16:20, 16.09.2021;   autor: akune;   źródło: PAP

Projekt nowelizacji ustawy o podatkach od gruntów kolejowych został przesłany do konsultacji społecznych – wynika z informacji zamieszczonej na stronie Rządowego Centrum Legislacji.


Podziel się:   Więcej

Chodzi o projektowane przez Ministerstwo Infrastruktury zmiany ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Jak poinformowało Ministerstwo Infrastruktury projektowane zmiany doprecyzowują zakres zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów, na których znajduje się infrastruktura kolejowa, wiążąc go z udostępnianiem infrastruktury kolejowej oraz obiektów infrastruktury usługowej, o których mowa w ustawie o transporcie kolejowym.

Resort wskazuje, że celem tej regulacji jest uszczelnienie systemu podatkowego, którego luka jest dziś wykorzystywana przez podmioty prowadzące działalność poza rynkiem kolejowym, jak również do kompleksowego uregulowania kwestii związanych z opodatkowaniem gruntów kolejowych, co było wielokrotnie podejmowane podczas rozmów w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.


Premier: Polski Ład jest nadzieją nowych inwestycji
„Proponowane zmiany nie zwiększą obciążeń podatkowych dla przedsiębiorstw kolejowych w obszarze działalności podstawowej. Obejmą podatkiem od nieruchomości grunty, na których przedsiębiorstwa kolejowe prowadzą działalność komercyjną inną niż kolejową” – wyjaśnia resort.
Jak wskazano w Ocenie Skutków Regulacji, jeden z przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jest wykorzystywany do unikania opodatkowania gruntów, na których znajduje się infrastruktura kolejowa, przez podmioty nieprowadzące działalności kolejowej.

Dlatego proponowana zmiana przepisów doprecyzowuje zakres zwolnienia, wiążąc go z udostępnianiem infrastruktury kolejowej oraz obiektów infrastruktury usługowej, o którym mowa w ustawie o transporcie kolejowym.


Adamczyk: Komfortowa, przewidywalna i bezpieczna kolej – to nasz cel

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
12-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych