zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Projekt noweli ustawy o prawach konsumenta przekazany do komisji gospodarki

21:26, 29.09.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Projekt nowelizacji ustawy o prawach konsumenta został po pierwszym czytaniu przekazany do komisji gospodarki. Zmiany mają ukrócić nadużycia związane z pokazami handlowymi i wyjazdami organizowanymi w celu oferowania np. pakietów medycznych.


Podziel się:   Więcej

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu ustawy autorstwa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) o zmianie ustawy o prawach konsumenta oraz niektórych innych ustaw. Projekt skierowano do dalszych prac w sejmowej komisji gospodarki i rozwoju.

Planowana nowelizacja ma implementować unijną dyrektywę „Omnibus” z 2019 r. Nowe przepisy mają wzmocnić skuteczność obowiązujących regulacji konsumenckich oraz unowocześnić niektóre instrumenty ochrony konsumentów w związku z postępującą cyfryzacją gospodarki.

- Zbiór tych wszystkich przepisów, które wprowadza ustawa, implementując dyrektywę Omnibus, jest korzystny dla konsumentów. Klub PiS popiera ten projekt. Będzie głosował za jego przyjęciem - zapowiedział poseł Andrzej Gawron z PiS.

Według Tadeusza Aziewicza z KO 14-dniowe vacatio legis nie jest wystraczające do efektywnego przygotowania się firm do wejścia w życie nowych przepisów. - Projekt nadaje się do dalszych prac w komisji gospodarki. Sensowne wydaje się jednak wydłużenie vacatio legis, by przedsiębiorcy mogli przygotować się do wdrożenia nowych regulacji. W trakcie rozpatrywania projektu zgłosimy taką poprawkę - stwierdził Aziewicz z KO.

Konsumenci będą mogli lepiej dochodzić swoich praw. Debata w PE
Także Krzysztof Paszyk z KP zaapelował o wydłużenie vacatio legis. - Projekt zasługuje na aprobatę i taka aprobata ze strony klubu KP dla tego projektu jest - dodał.

Posłanka Marcelina Zawisza z Lewicy zwróciła uwagę, że projekt nie uwzględnia problemu sprzedaży suplementów diety.

- Olbrzymi segment „pseudomedycznej ściemy” z jakiegoś powodu nie znalazł się w regulacjach ustawy. Zgłosimy oczywiście odpowiednie poprawki. Klub Lewicy popiera projekt. Mamy nadzieję, że dalsze prace pozwolą nam dodatkowo zwiększyć ochronę konsumentów, a w szczególności seniorów. W toku prac zgłosimy odpowiednie poprawki - poinformowała posłanka.
Projekt rozróżnia usługi cyfrowe od treści cyfrowych. Usługami cyfrowymi są np. usługi wymiany treści wideo i audio oraz inne usługi przechowywania plików on-line, edycja tekstów lub gry oferowane w chmurze, usługi przechowywania danych w chmurze, poczty elektronicznej, mediów społecznościowych i aplikacji działających w oparciu o chmury.

„W odróżnieniu od usług cyfrowych, dostarczanie treści cyfrowych, które nie są dostarczane na nośniku materialnym, polega natomiast na pojedynczej dostawie określonego fragmentu lub fragmentów treści cyfrowych, np. plików muzycznych lub plików wideo” - podano w uzasadnieniu.

Projektowane przepisy mówią też, że najpóźniej w chwili wyrażenia przez konsumenta woli związania się umową na odległość, dostawca internetowej platformy handlowej ma obowiązek poinformować konsumenta w sposób jasny i zrozumiały o głównych parametrach decydujących o plasowaniu ofert przedstawionych konsumentowi w wyniku wyszukiwania.
Zgodnie z projektem konsument, który zawarł umowę poza lokalem przedsiębiorstwa podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta albo wycieczki zorganizowanej przez przedsiębiorcę, w celu promocji oraz zawarcia umów z konsumentami może w terminie 30 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny i bez ponoszenia kosztów.

Zrezygnowano również z niektórych wyjątków od prawa do odstąpienia od umowy.

W projekcie wyeliminowano próby obchodzenia przez przedsiębiorców przepisów w przypadku różnego rodzaju abonamentów medycznych oferowanych na pokazach. Konsumentom będzie przysługiwać prawo do odstąpienia od umów, zaś przedsiębiorcy będę mieli obowiązek informować o tym prawie.

Sejm uchwalił ustawę zamrażającą ceny prądu w 2023 r.
Wprowadzono też regulację, zgodnie z którą umowa o świadczenie usług finansowych nie może być zawarta podczas pokazu oraz podczas wycieczki. W przypadku zawarcia takiej umowy jest ona nieważna z mocy prawa.

W projekcie zakazano przyjmowania przez przedsiębiorcę płatności przed upływem terminu do odstąpienia od umowy, który ma wynosić 14 dni albo 30 dni w przypadku umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa podczas nieumówionej wizyty przedsiębiorcy w miejscu zamieszkania lub zwykłego pobytu konsumenta albo wycieczki.

Wprowadzono także definicję „plasowania”, czyli przyznawania widoczności produktom lub wagi nadawanej wynikom wyszukiwania przez przedsiębiorców w funkcji wyszukiwania internetowego. Zmiana ta dotyczy nowej kategorii nieuczciwych praktyk rynkowych, polegających na tym, że przedsiębiorca w odpowiedzi na wyszukiwanie internetowe konsumenta dostarcza informacje w formie wyników wyszukiwania bez wyraźnego ujawniania płatnej reklamy lub opłat wnoszonych konkretnie w celu uzyskania wyższego plasowania produktów w wynikach wyszukiwania.
„Nowelizacja obejmuje również przepis, zgodnie z którym wprowadzenie na rynek »towaru identycznego« z tym, który jest sprzedawany w kilku innych państwach UE, podczas gdy istotnie różni się od niego np. składem, czy funkcjonalnością, będzie uznawane za nieuczciwą praktykę rynkową. Ułatwi to walkę z podwójna jakością produktów” - poinformował w Sejmie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Dodał też, że projekt nakłada wymóg, by w każdym ogłoszeniu o obniżce ceny towaru lub usługi podawano informację o najniższej cenie tego towaru lub też usługi jaka obowiązywała w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki.

Sejm za programami wsparcia dla firm w związku z cenami prądu i gazu

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych