zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Projekt noweli ws. zasad wykonywania kar więzienia skierowany do komisji

16:08, 07.07.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Sejm skierował do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach projekt nowelizacji ws. zasad wykonywania kar więzienia, mający polepszyć warunki bezpieczeństwa więzień oraz ochronę przed sprawcami najcięższych przestępstw, a także poszerzyć stosowanie systemu dozoru elektronicznego.


Podziel się:   Więcej

Chodzi o przygotowany przez resort sprawiedliwości projekt nowelizacji Kodeksu karnego wykonawczego, który był zapowiadany jesienią zeszłego roku jako jeden z filarów kompleksowej reformy dotyczącej zakładów karnych i kwestii odbywania kar nazwanej „Nowoczesne Więziennictwo".

Proponowana reforma zakłada m.in. wyeliminowanie wezwania skazanego do stawienia się w wyznaczonym terminie w areszcie śledczym i wprowadzenie zasady wydawania przez sąd w każdym przypadku polecenia zatrzymania i doprowadzenia do aresztu każdego skazanego na karę pozbawienia wolności, bez uprzedniego wzywania skazanego do stawienia się w wyznaczonym terminie. Zmiany przewidują też poszerzenie i usprawnienie stosowania dozoru elektronicznego dla sprawców lżejszych przestępstw. Nowe przepisy wprowadzą zasadę udzielania świadczeń zdrowotnych więźniom z zachowaniem reguł obowiązujących wszystkich pacjentów.

Prezentując w czwartek w Sejmie ten projekt wiceszef MS Michał Woś powiedział, że „więzienie to nie sanatorium". – Więzienie to miejsce resocjalizacji, ale także izolacji, odbywania kary. To miejsce, w którym sprawcy przestępstw są izolowani od społeczeństwa po to, żeby społeczeństwo chronić. I w ramach tej bardzo głębokiej reformy Kkw jest cały szereg spraw, które są porządkowane – powiedział Woś.

Jak mówił, proponowane przez resort przepisy zapewnią m.in. poprawę warunków bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych, poprawę procedur związanych z wykonywaniem kar, poprawę skuteczności w zakresie osadzania prawomocnie skazanych, rozszerzenie możliwości stosowania dozoru elektronicznego, eliminację sprzeczności w Kkw.


Rząd zajmie się projektem dotyczącym zasad wykonywania kar więzienia
– To projekt bardzo ważny potrzebny i usprawni działanie SW i systemu penitencjarnego. Spowoduje, to że rzeczywiście będzie można mówić o odbywaniu kary, lepszej resocjalizacji, a nie o jakimś łagodnym traktowaniu – powiedział Woś.

W dyskusji nad projektem poseł PiS Bartłomiej Dorywalski zapowiedział poparcie przez jego klub proponowanych zmian. – Proponowane rozwiązania legislacyjne są oparte na doświadczeniach personelu jednostek penitencjarnych całego kraju, dotyczących najbardziej wrażliwych obszarów pozostających we właściwości Służby Więziennej i stanowią kompleksowe podejście do rozwiązania najbardziej żywotnych problemów z jakimi spotykają się funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej podczas codziennej realizacji obowiązków w zakładach karnych i aresztach śledczych – powiedział.

Poseł KO Michał Szczerba odnosząc się do przedstawionych zmian powiedziała, ze jego klub będzie pracował nad tym projektem. Poseł wskazał przy tym na niepokojące – jego zdaniem – obszary polityki karnej państwa. – Istnieje cały czas konieczność wykorzystania potencjału kadry więziennej. (...) Trzeba zapewniać godne warunki wykonywania kary pozbawienia wolności i traktować więźniów z poszanowaniem ich praw – mówił Szczerba.

Z kolei posłanka Lewicy Anita Kucharska–Dziedzic pytała, po co powstał prezentowany projekt. – Ten sam minister o którym wiemy, że jego skuteczność jako Prokuratora Generalnego jest jedynie PR–owa, a jako reformatora wymiaru sprawiedliwości wręcz szkodliwa, chce teraz widowiskowo pogorszyć sytuację więźniów – mówiła. Wyraziła nadzieję, że podczas prac nad tym projektem uda się poznać prawdziwe – jej zdaniem – intencje resortu sprawiedliwości.


Rząd zajmie się we wtorek projektem ws. powołania Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej
W dyskusji poseł koła Konfederacja powiedział, że zmiany w przepisach dotyczących Służby Więziennej są potrzebne. Jak mówi, Polskę czeka znaczący wzrost przestępczości z uwagi na prowadzoną politykę migracyjną. Zachęcał przy tym do poparcia projektu Konfederacji zakładającego lepsze oznakowanie identyfikacyjne funkcjonariuszy policji.

Michał Gramatyka z koła Polska 2050 powiedział, że założenia ustawy brzmią bajkowo. Powiedział, że jest to ważna i potrzebna ustawa. Zapewnił, że w komisjach posłowie Polski 2050 będą uczestniczyć w pracach. "Abstrahując od tego jaki jest cel tej ustawy, gdzie widzicie prawa jednych ludzi, a nie widzicie par innych ludzi" – mówił poseł do przedstawicieli MS.


Marszałek Sejmu: Służba Więzienna niejednokrotnie dała przykład odwagi

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
09-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych