zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Projekt nowelizacji dotyczącej nowego podziału subwencji oświatowej skierowany do konsultacji

18:35, 30.06.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji zawierającej przepisy umożliwiające dokonanie podziału subwencji oświatowej po wprowadzeniu zmian w awansie zawodowym nauczycieli, w tym zmniejszeniu liczby stopni awansu zawodowego.


Podziel się:   Więcej

Chodzi o projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji i nauki w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w 2022 roku.

Zgodnie z nowelizacją Karty Nauczyciela, uchwaloną w ubiegłym tygodniu przez Sejm, liczba stopni awansu zawodowego zostanie zmniejszona. Likwidacji ulegną dwa stopnie awansu zawodowego nauczycieli: nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy. Po ich likwidacji w systemie - zamiast czterech stopni awansu zawodowego będą: nauczyciel początkujący (niemający stopnia awansu zawodowego) i - tak jak obecnie - nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Formalnie pierwszym stopniem awansu stanie się stopień nauczyciela mianowanego, o który młody nauczyciel będzie mógł się starać po 4 latach pracy. W tym okresie przez 3 lata i 9 miesięcy młody nauczyciel będzie odbywał nie staż, ale „przygotowanie do zawodu”.

Nowelizacja wprowadza też zmiany dotyczące wysokości tzw. średniego wynagrodzenia nauczycieli. Zgodnie z nim, średnie wynagrodzenie „nauczyciela przygotowującego się do zawodu” ma wynosić 120 proc. kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej. Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli stanowi dla nauczyciela stażysty - 100 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela kontraktowego - 111 proc. Wysokość średniego wynagrodzenia nauczyciela mianowanego i dyplomowanego ma nie ulec zmianie. Tak, jak dotąd, ma wynosić dla nauczyciela mianowanego 144 proc. kwoty bazowej, a dla nauczyciela dyplomowanego - 184 proc. kwoty bazowej.
Uchwalona w ubiegłym tygodniu nowelizacja, która ma wejść w życie z dniem 1 września 2022 r., będzie przedmiotem prac Senatu.

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji rozporządzenia wskazano, że w związku z podwyższeniem wynagrodzeń nauczycieli początkujących konieczne jest określenie zasad dokonania podziału kwoty przewidzianej na ten cel, tj. 251 mln 200 tys. zł, o którą została zwiększona kwota części oświatowej subwencji ogólnej. Przy podziale zwiększonej kwoty subwencji oświatowej zaproponowano nowy sposób liczenia wskaźnika płacowego.

„Jednocześnie przy podziale części oświatowej subwencji ogólnej bierze się pod uwagę dane Systemu Informacji Oświatowej dla bazowego roku szkolnego według stanu na dzień 30 września 2021 r. i na dzień 10 października 2021 r. Do liczenia nowego wskaźnika (Wa2,i) będzie brana pod uwagę liczba etatów nauczycieli stażystów i kontraktowych, gdyż brak jest danych o liczbie nauczycieli początkujących, które będą dostępne od września 2022 r.” - czytamy.
Nowelizacja rozporządzenia ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Podwyżki dla nauczycieli od 1 maja. PiS chce znowelizować Kartę Nauczyciela

Kalendarz transmisji

Sierpień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
18-08-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych