zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Projekt o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami ma trafić do Sejmu do końca roku

09:36, 13.07.2021;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Chciałbym, aby prezydencki projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami trafił do Sejmu do końca 2021 r. – zapowiedział prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, dzięki tym rozwiązaniom Polska w coraz większym stopniu będzie stawała się nowoczesnym państwem.


Podziel się:   Więcej

Prezydent poinformował, że do końca 2021 roku chciałby złożyć w Sejmie – jako prezydencką inicjatywę ustawodawczą – projekt ustawy o asystencji osobistej osób z niepełnosprawnościami.

– Zapewnienie szerszej dostępności usług asystencji osobistej jest jednym z najważniejszych postulatów formułowanych przez środowiska osób z niepełnosprawnościami. Te usługi powinny być powszechnie dostępne, a zarazem organizowane i profilowane z uwzględnieniem różnych potrzeb i ograniczeń, w zależności od tego, jaki jest charakter tych niepełnosprawności, które dana osoba ma – powiedział w poniedziałek Duda.

Wskazywał, że „zapewnienie asystencji osobistej będzie momentem przełomowym dla osób z niepełnosprawnościami, a także "zmieni oblicze naszego kraju”.


„Jesteśmy zdeterminowani, by zmieniać sytuację osób z niepełnosprawnościami”
Prezydent podkreślił, że to, na ile osoby z niepełnosprawnościami mają wewnętrzne poczucie, że są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa jest wskaźnikiem, że państwo jest cywilizowane i nowoczesne.


Mam nadzieję, że Polska, dzięki tym rozwiązaniom, takim właśnie państwem będzie się stawała w coraz większym stopniu – dodał.


Premier: Rząd przyjął Strategię na rzecz Osób z Niepełnosprawnościami
Prezydent Duda poinformował też o trwających pracach nad prezydenckim projektem ustawy o działalności pomocowej.

– Rozwój usług społecznych wymaga nie tylko odpowiedniej formuły organizacyjno-koordynacyjnej, co mają zapewnić Centra Usług Społecznych, ale także integracji i wzmocnienia specjalistów świadczących te usługi. Rozwój wsparcia środowiskowego wymaga ponadto odpowiednich zmian w metodyce profesjonalnego pomagania – mówił prezydent.

Ocenił, że potrzebne jest dowartościowanie działań na rzecz wzmocnienia i rozwoju kadry specjalistów reprezentujących różne profesje i zawody pomocowe.


Wdówik: Osoby z niepełnosprawnościami chcą uczestniczyć we wszystkich wymiarach życia

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych