zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

„Projekt obniżający VAT to działanie dla całego kraju”

11:32, 12.01.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Obniżka do zera stawek VAT na żywność, nawozy i gaz, do 5 proc. na ciepło oraz do 8 proc. na paliwa to nie działanie dla jednej czy drugiej partii politycznej, ale dla całego kraju - podkreślał w środę w Sejmie poseł sprawozdawca projektu Andrzej Kosztowniak (PiS).


Podziel się:   Więcej

W środę w Sejmie trwa pierwsze czytanie zgłoszonego przez grupę posłów PiS projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, będącego elementem tzw. tarczy antyinflacyjnej 2.0, której przyjęcie przez rząd ogłosił we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Poseł-sprawozdawca projektu Andrzej Kosztowniak (PiS) podkreślał przedstawiając jego założenia, iż „inflacja jest zjawiskiem globalnym, mocno dotykającym nasz kraj”, wskazując jako jej podstawowe przyczyny m.in. wzrost cen nośników energii, cen żywności, rud metali, drewna czy gazu.

Jak opisywał, projekt przewiduje, że do zera ma spaść VAT na żywność i napoje objęte obecnie stawką 5 proc.

Zgodnie z projektem, obniżenie stawki VAT do zera ma objąć takie produkty spożywcze – opodatkowane stawką 5 proc. – jak mięso i ryby oraz przetwory z nich, produkty mleczarskie, warzywa i owoce i przetwory z nich, zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze, niektóre napoje, np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne.
Z 23 proc. do 8 proc. ma spaść stawka VAT podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG.

Poseł PiS przedstawił także pozostałe obniżki podatku VAT zawarte w projekcie, z 8 proc. do zera: dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (środki poprawiające właściwości gleby, stymulatory wzrostu oraz podłoża do upraw).

Z kolei – jak mówił – VAT na gaz ma spaść z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymany zostanie obniżony 5–proc. VAT.

Kosztowniak wskazywał, że zmiany proponowane w projekcie są kontynuacją działalności antyinflacyjnej z pierwszej Tarczy Antyinflacyjnej, a celem obu programów jest „zahamowanie wzrostu cen na towary, a zatem również pomoc dla wszystkich podatników w Polsce”. Ocenił, że zredukowanie stawek podatku VAT powinno wpłynąć na poprawę jakości życia rodzin w najbliższych miesiącach.
Jak zaznaczył poseł PiS, powołując się na ekspertyzy, działania w ramach pierwszej Tarczy mają wpłynąć na obniżenie inflacji o 1 do 1,5 proc., a działania Tarczy 2,0 powinny mieć podobny efekt.

Poseł sprawozdawca zauważył, że obniżenie dochodów państwa z tytułu obniżek VAT wyniesie ok. 11 mld 600 mln zł. – To będzie element wsparcia dla wszystkich mieszkańców naszego kraju, ale o tyle spadną realne wpływy podatkowe – powiedział.

Według projektu, obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek dochodów do budżetu o ok. 2,92 mld zł, w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł, spadek VAT na nawozy to negatywny skutek dla budżetu na poziomie 0,52 mld zł, na gaz – ok. 2,09 mld zł, na energię elektryczną to ok. 2,30 mld zł, a na energię cieplną – ok. 0,67 mld zł.

Kosztowniak podkreślił, że według projektu, sprzedawca będzie miał obowiązek zamieścić przy kasie czytelną informację o obniżeniu stawek podatku VAT. „To informacja, która ma być wskazaniem dla obywateli, wskazująca, że wspieramy w sposób bardzo czynny walkę z inflacją” – mówił.

„To nie działanie dla jednej czy drugiej partii politycznej, ale dla całego kraju” – mówił, apelując do posłów o poparcie projektu.

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych