zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Projekt tarczy antykryzysowej 2.0 skierowany ponownie do komisji finansów

15:05, 08.04.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Sejm w środę skierował ponownie do Komisji Finansów Publicznych projekt tarczy antykryzysowej 2.0. Podczas drugiego czytania wniesiono do projektowanych rozwiązań kilkadziesiąt poprawek.


Podziel się:   Więcej

Sejm wznowił w środę prace nad projektami tarczy antykryzysowej: rządowym oraz PSL-Kukiz'15. Posłowie zajęli się sprawozdaniem komisji finansów, która pracując nad projektem rządowym wprowadziła do niego kilkanaście poprawek, w tym rozwiązania z projektu Koalicji Polskiej.

Chodzi o projekt ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (tzw. tarcza antykryzysowa 2.0) oraz poselski projekt ustawy o „utworzeniu prawdziwej tarczy antykryzysowej” oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Jak mówił w środę poseł-sprawozdawca Komisji Finansów Publicznych Henryk Kowalczyk (PiS), komisja „jako wiodący przyjęła projekt rządowy”, do którego zgłoszono blisko setkę poprawek.

– Część poprawek została przyjęta, m.in. poprawki, które uwalniały ten projekt od zapisów zmian w ustawach systemowych, a jedynie pozostały te zapisy, które ograniczały się do rozwiązań mających łagodzić skutki pandemii koronawirusa i skutki gospodarcze epidemii – wyjaśnił Kowalczyk.

Podkreślił, ze przyjęto – z modyfikacjami – trzy artykuły z projektu przygotowanego przez posłów PSL i Kukiz'15.

Poinformował, że komisja zarekomendowała przyjęcie projektu rządowego z poprawkami, z tym że zgłoszono do niego także 21 wniosków mniejszości.


< hr/> Dwa warianty tarczy kryzysowej w Sejmie. Izba wznawia obrady
Rosati: Jesteśmy świadkami kryzysu gospodarczego, który się pogłębia

– Jesteśmy świadkami kryzysu pandemii, kryzysu gospodarczego, który się pogłębia i jesteśmy również świadkami kryzysu państwa – przekonywał podczas debaty nad projektem Dariusz Rosati (Koalicja Obywatelska).

Według niego, ów kryzys państwa widać w bardzo wielu obszarach, m.in w służbie zdrowia. Wskazał na kolosalne braki w wyposażeniu szpitali, środków ochrony osobistej, co sprzyja dalszemu rozprzestrzenianiu się epidemii”.

Rosati zauważył, że o pomoc proszą samorządy, przedsiębiorstwa. – Wszystko to pokazuje, że dotychczasowe działania rządu nie spełniają oczekiwań – przekonywał. – Odrzuciliście wszystkie nasze poprawki, w tym te najważniejsze – mówił. Chodzi, jak dodał, o 20 mld zł na służbę zdrowia (1 proc. PKB); rozciągnięcie wakacji składkowych ZUS na wszystkie przedsiębiorstwa mikro-, małe i średnie.; zapewnienie zasiłków opiekuńczych również dla tych rodziców, którzy mają dzieci do 15 lat, a także cotygodniowe testy dla personelu medycznego.

– Zrezygnujcie z paru megalomańskich projektów inwestycyjnych i skupcie się na tym, co jest naprawdę ważne dla Polski – apelował.Sejm debatował nad dwoma pomysłami ratowania firm i pracowników w zw. z koronawirusem
Paszyk: Projekt rządowy jest mało ambitny

Z kolei Krzysztof Paszyk z Koalicji Polskiej (PSL-Kukiz'15) zaznaczył, że projekt rządowy jest „mało ambitny”, nie wychodzi na przeciw oczekiwaniom wielu pracodawców i pracowników.

– Ubolewam, że w tak niewielkim stopniu wykorzystano nasze propozycje – podkreślił.

Przypomniał, że postulaty jego klubu to m.in. wsparcie dla wszystkich pracowników w wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wskazał też na propozycję pożyczek do 50 tys. zł dla przedsiębiorstw, „dla ratowania miejsc pracy z możliwością umorzenia, kiedy te miejsca pracy zostaną utrzymane oraz o zwolnieniach z PIT i CIT bez formalności”.Prezydent: moim programem jest tarcza antykryzysowa
Bosak: Złożymy ponad 40 poprawek

W imieniu Konfederacji Krzysztof Bosak zapowiedział złożenie ponad 40 poprawek, jak mówił „rozsądnych” do „tej dziurawej, biurokratycznej tarczy”; wśród nich zapis dotyczący obowiązkowych, sześciomiesięcznych wakacji kredytowych od rat lesingowych i kredytowych bez dodatkowych opłat i niekorzystnych aneksów.


Emilewicz:zaproponujemy 50 proc. ulgi w składkach na ZUS dla większych firm
Kwiatkowski: Ustawa ratunkowa powinna działać szybko

– Ustawa ratunkowa powinna działać szybko, powinna być prosta, hojna i nie przynosić negatywnych skutków ubocznych – podkreślił Robert Kwiatkowski (Lewica). Zaznaczył, że przedstawiony przez rząd projekt taki nie jest. Zarzucił mu m.in nieprecyzyjność.

– Znacząca część przedstawionego przez rząd projektu poświęcona jest nowelizacji kilkudziesięciu aktów prawnych, które niewiele mają wspólnego z epidemią koronowirusa – dodał.. Wskazał, że klub Lewica złożył pakiet 11 poprawek do projektu.


Maląg:złożonych ponad 340 tys. wniosków o pomoc w ramach tarczy antykryzysowej
Kowalczyk: Ta ustawa daje realną pomoc

Przemawiając w imieniu klubu PiS Henryk Kowalczyk mówił o konieczności „poszerzenia pomocy dla przedsiębiorców i pracowników w obliczu epidemii”.

Wskazał, że istotnym rozwiązaniem w nowym projekcie, o którym się mało mówi są pożyczki na utrzymanie miejsc pracy, które będą umarzane, pod warunkiem zachowania tych miejsc pracy. – Szacowana wartość tych pożyczek to 8-9 mld zł – podkreślił.

Dodał, że skutki gospodarcze epidemii rząd stara się łagodzić, biorąc pod uwagę realność tych wydatków. – Ta ustawa daje realną pomoc dlatego w imieniu klubu Prawo i Sprawiedliwość wnoszę o uchwalenie tej ustawy i wnosimy 4 drobne poprawki techniczne – mówił Kowalczyk.


Schreiber: wartość pakietu uzupełniającegodo tarczy antykryzysowej to ponad 11 mld zł