zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Projekt tarczy antykryzysowej 4.0 ponownie skierowany do komisji finansów

20:52, 28.05.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

W związku ze złożeniem podczas drugiego czytania kolejnych poprawek do projektu tzw. Tarczy 4.0, Sejm zdecydował o ponownym przesłaniu go do sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podkreślała, że dzięki szybkiemu działaniu 1,5 mln firm otrzymało pomoc od rządu.


Podziel się:   Więcej

W czwartek wieczorem w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu tzw. Tarczy 4.0. Chodzi o rządowy projekt ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych na zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Poprawki podczas drugiego czytania złożył PiS oraz opozycja.

Podczas drugiego czytania wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznała, że akty prawne składające się na kolejne tarcze antykryzysowe wymagają czasem poprawek, ale to wynika z tego, że rząd szybko zareagował na pandemię, która negatywnie wpłynęła na działalność firm.

Podkreśliła, że dzięki szybkiemu działaniu już 1,5 mln firm otrzymało pomoc od rządu; udało się utrzymać kilkaset tysięcy miejsc pracy. Do przedsiębiorców trafiło już ponad 55 mld zł – dodała.

Emilewicz wskazała, że rząd stara się upraszczać procedury tak, by pieniądze mogły szybciej trafiać do małych, średnich i dużych firm.

Oceniła, że zaproponowany ponad 10 lat temu pakiet pomocy związany z kryzysem finansowym był „dość skromny“, a z kryzysu wychodziliśmy znacznie dłużej niż to było konieczne. Rejestrowało się też więcej bezrobotnych.


Emilewicz w Sejmie: Tarcza 4.0 nie narusza niezależności samorządu terytorialnego
Emilewicz podkreśliła, że pandemia spowodowała, że obecny rząd po raz pierwszy od 1989 r. podjął „tak agresywnie i aktywne działanie na rynku finansowym".

Prezentując projekt, szef komisji finansów Henryk Kowalczyk (PiS) poinformował, że komisja przyjęła ok. 40 poprawek, głównie precyzujących i porządkujących zapisy.

Jak podkreślał, same dopłaty do procentowania kredytów dla przedsiębiorstw, które przewidują regulacje wprowadzane projektem, wyniosą ok. 700 mln zł.


Wśród najważniejszych poprawek przyjętych przez komisję finansów znalazł się zapis, który rozszerza możliwości udzielania przez BGK poręczeń i gwarancji i obejmuje nimi mikro- i małych przedsiębiorców. Przewiduje ona także rozszerzenie katalogu zobowiązań przedsiębiorców, które mogą być obejmowane gwarancjami BGK.


W Sejmie m.in. o tarczy antykryzysowej 4.0

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
11-07-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych