zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Projekt uchwały w sprawie ograniczania praw obywatelskich w Senacie

19:39, 26.10.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Motywowane ideologicznie naruszanie spokoju społecznego poprzez odbieranie części obywateli RP - kobietom ich praw, musi budzić zdecydowany sprzeciw - głosi projekt uchwały w sprawie ograniczania praw obywatelskich, który złożyli senatorowie Gabriela Morawska-Stanecka (Lewica) i Michał Kamiński(KP-PSL).


Podziel się:   Więcej

Trybunał Konstytucyjny orzekł w ubiegły czwartek, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po ogłoszeniu wyroku rozpoczęły się protesty w całej Polsce organizowane m.in. przez „Strajk kobiet”. Manifestujący przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego protestowali m.in. pod domem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, siedzibą PiS w Warszawie oraz na ulicach wielu miast w Polsce. W poniedziałek w ramach protestu w Warszawie blokowane są ulice i skrzyżowania. Wyrok TK nie został jeszcze opublikowany.

W poniedziałek na stronie internetowej Senatu pojawił się projekt uchwały w sprawie ograniczania praw obywatelskich, który złożyli wicemarszałkowie Senatu: Gabriela Morawska–Stanecka i Michał Kamiński.

„Senat Rzeczpospolitej Polskiej z najwyższym niepokojem przyjmuje działania władz publicznych zmierzających do podważenia, zagwarantowanego w Konstytucji świeckiego charakteru naszego państwa” – głosi projekt uchwały. Motywowane ideologicznie naruszanie spokoju społecznego poprzez odbieranie części obywateli RP – kobietom ich praw, musi budzić zdecydowany sprzeciw – głosi projekt uchwały w sprawie ograniczania praw obywatelskich, który złożyli senatorowie Gabriela Morawska–Stanecka (Lewica) i Michał Kamiński(KP–PSL).
„Motywowane ideologicznie naruszanie spokoju społecznego poprzez odbieranie części obywateli RP – kobietom ich praw, musi budzić zdecydowany sprzeciw. Skala społecznego sprzeciwu wobec tych procesów dobitnie wskazuje, iż nadszedł czas, aby wchodząca w XXI wiek, zakorzeniona w Europie Polska, przeprowadziła debatę o ideowych podstawach naszej wspólnoty” – napisano w projekcie.

Dodano, że dyskusje i rozstrzygnięcia w sprawach fundamentalnych powinny toczyć się otwarcie, przy zachowaniu pełnych możliwości zarówno wyrażania swoich poglądów jak i manifestowania postaw obywatelskich. „Obecny czas i ograniczenia związane z pandemią nie powinny być pretekstem do zmian ustrojowych, zmieniających świecki charakter państwa” – zaznaczono.

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej wzywa wszystkie instytucje publiczne by w okresie ograniczenia praw obywatelskich w związku z pandemią nie dokonywać żadnych rozstrzygnięć w kwestiach dotyczących tych praw” – głosi projekt uchwały.

Projektem uchwały – według informacji zamieszczonej na stronie internetowej Senatu – mają w środę rano zająć się połączone komisje ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności petycji. Marszałek Tomasz Grodzki otwierając w poniedziałek po południu posiedzenie Senatu zapowiedział, że jeśli komisje przedstawią sprawozdanie z prac nad projektem, może on trafić pod obrady obecnego posiedzenia Senatu.

Tomasz Grodzki: Myślami sercem jesteśmy przy protestujących kobietach

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych