zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Projekt uchwały ws. naruszenia autonomii Hongkongu w komisji sejmowej

09:09, 09.07.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Do pierwszego czytania w sejmowej komisji spraw zagranicznych został skierowany projekt uchwały w związku z naruszeniem przez Rząd Chińskiej Republiki Ludowej autonomii Hongkongu. Pod projektem podpisało się 15 posłów z Konfederacji, Lewicy, KO i Zjednoczonej Prawicy.


Podziel się:   Więcej

„Sejm RP przyłącza się do głosów protestu w związku z oświadczeniami płynącymi ze strony Chińskiej Republiki Ludowej o zamiarze rażącego naruszenia wspólnej chińsko-brytyjskiej deklaracji z roku 1984 dotyczącej statusu Hongkongu” – zaznaczono w poselskim projekcie uchwały.

Jak dodano, „decyzja rządu chińskiego o jednostronnym narzuceniu ustawodawstwa dotyczącego bezpieczeństwa narodowego w Hongkongu stanowi złamanie deklarowanej zasady »jednego kraju — dwóch systemów«, którą rząd chiński zobowiązał się gwarantować w stosunku do przekazanego sobie terytorium autonomicznego”.

„Obecne działania rządu w Pekinie stanowią najpoważniejsze od roku 1997 zagrożenie dla autonomii Hongkongu i budzą obawy co do przyszłości Hongkongu jako międzynarodowego otwartego miasta Chin. Zachowanie władz chińskich łamiące postanowienia układu chińsko-brytyjskiego poddadzą w wątpliwość wiarygodność państwa chińskiego jako partnera na arenie międzynarodowej i wzbudzą uzasadnioną nieufność co do respektowania przez nie także przyszłych potencjalnych zobowiązań” – głosi projekt uchwały.

Konsul USA: Nowe prawo o bezpieczeństwie to tragedia Hongkongu
Jak podkreślono w projekcie „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wzywa w związku z tym do wycofania się przez władze Chińskiej Republiki Ludowej z prób naruszania autonomii Hongkongu”.

Pod projektem – przygotowanym jeszcze w połowie czerwca – podpisało się 15 posłów. Są to: Magdalena Biejat (Lewica), Artur Dziambor (Konfederacja), Hanna Gill-Piątek (Lewica), Jarosław Gowin (Zjednoczona Prawica), Michał Gramatyka (KO), Klaudia Jachira (KO), Maciej Konieczny (Lewica), Jakub Kulesza (Konfederacja), Paulina Matysiak (Lewica), Andrzej Sośnierz (Zjednoczona Prawica), Dobromir Sośnierz (Konfederacja), Franciszek Sterczewski (KO), Jarosław Urbaniak (KO), Adrian Zandberg (Lewica) i Urszula Zielińska (KO).

Jak wynika ze strony Sejmu, projekt uchwały we wtorek skierowano do pierwszego czytania w komisji spraw zagranicznych. Nie ma jeszcze wyznaczonego terminu posiedzenia komisji w tej sprawie.

Deklaracja chińsko-brytyjska z 1984 r.

Autonomia Hongkongu została zagwarantowana na mocy wspólnej deklaracji chińsko-brytyjskiej z 1984 r., podpisanej przez ówczesnego premiera Chin Zhao Ziyanga i brytyjską premier Margaret Thatcher. Zgodnie z ustaleniami Chiny zobowiązały się, że przez 50 lat po przejęciu zwierzchnictwa nad Hongkongiem, czyli do 2047 r., będzie obowiązywać zasada „jeden kraj, dwa systemy”.

Wielka Brytania oświadczyła niedawno, że narzucenie przez Chiny Hongkongowi ustawy o bezpieczeństwie narodowym stanowi „wyraźne i poważne” naruszenie wspólnej brytyjsko-chińskiej deklaracji o warunkach przekazania tego terytorium. Przygotowana i zatwierdzona w Pekinie ustawa została wprowadzony w Hongkongu z pominięciem lokalnych władz tego terytorium.

Według komentatorów nowe prawo spowoduje najgłębszą zmianę w życiu społeczeństwa byłej brytyjskiej kolonii od czasu przekazania jej pod władzę komunistycznej ChRL w 1997 roku, a jak przekonują krytycy, położy ono kres szerokiemu zakresowi wolności, którą cieszą się mieszkańcy Hongkongu. W środę w Hongkongu trwają burzliwe protesty przeciwko nowej ustawie.

PE krytykuje władze Hongkongu ws. ekstradycji podejrzanych

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
19-09-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych