zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Projekt ustawy Emerytura bez podatku skierowany do dalszych prac w komisji

15:52, 07.12.2018;   autor: akune;   źródło: PAP

Sejm skierował w piątek obywatelski projekt ustawy Emerytura bez podatku do dalszych prac sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. Proponowane przepisy zakładają, że emeryci i renciści otrzymywaliby świadczenia w wysokości kwoty brutto.


Podziel się:   Więcej

W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy Emerytura bez podatku. Projekt wspólnie z komitetem obywatelskim złożyło w Sejmie Polskie Stronnictwo Ludowe. Podpisało się pod nim ponad 140 tys. osób. Proponowane przepisy zakładają likwidację obciążenia emerytów i rencistów podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz składką na ubezpieczenie zdrowotne.

Przedstawiciel komitetu inicjatywy ustawodawczej Mieczysław Kasprzak (PSL) przedstawiając w Sejmie projekt zwracał uwagę, że sytuacja emerytów i rencistów jest „bardzo trudna”. Dodał, że jest to grupa, która została „najbardziej pokrzywdzona przez rządzących w ostatnich latach”.

– Proponujemy, aby emeryt i rencista nie płacił podatku, nie płacił składki zdrowotnej, która jest ściśle związana z podatkiem. Jest to sprawiedliwe, jest to uczciwe, i jest to oczekiwane przez emerytów i rencistów, którzy przez całe swoje dorosłe życie pracując sumiennie płacili składki, sumiennie płacili podatki i dzisiaj są okłamywani – mówił Kasprzak. Dodał, również, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent nigdy nie nadążał za wzrostem kosztów utrzymania.

Dalsze prace nad projektem

Wiceminister w MRPiPS Marcin Zieleniecki odnosząc się m.in. do wypowiedzi Kasprzaka powiedział, że działania jakie przeprowadzono w ciągu trzech ostatnich lat w związku z zabezpieczeniem sytuacji materialnej emerytów i rencistów otrzymujących najniższe świadczenia, „dają podstawę do twierdzenia, że rząd Prawa i Sprawiedliwości przykłada szczególna uwagę do sytuacji najuboższych emerytów i rencistów”. Wśród tych działań Zieleniecki wymienił m.in. zwiększenie najniższych kwot emerytalno-rentowych.

Zieleniecki przychylił się do wniosku o skierowanie projektu Emerytura bez podatku do dalszych prac parlamentarnych. Projekt poparły także wszystkie kluby parlamentarne.

Joanna Borowiak (PiS) podkreśliła, że Prawo i Sprawiedliwość opowie się za dalszymi pracami nad projektem „z szacunku do osób, które się pod nim podpisały”. Jednocześnie podkreśliła, że wejście w życie ustawy spowoduje zmniejszenie wpływów do budżetu państwa z podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości około 15 mld zł, zaś ze składki z ubezpieczenia zdrowotnego o kolejne 20 mld.

Zaznaczyła także, że według Biura Analiz Sejmowych, projektowane rozwiązanie jest niezgodnie z art. 18 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który – jak wskazała – dotyczy zakazu dyskryminacji ze względu na przynależność państwową. Dodała, że projekt został negatywnie zaopiniowany przez prezydium komisji krajowej NSZZ „Solidarność”.


Emerytura bez podatku. Posłowie o obywatelskim projekcie ustawy
Sejmowa debata

Michał Szczerba (PO-KO) powiedział, że projekt, który ma zwolnić emerytów z podatku dochodowego oraz ze składek na ubezpieczenie społeczne „jest projektem o godności”. Zaznaczył, że 90 proc. swoich dochodów emeryci wydają na żywność, mieszkanie i leki.

– Dzisiaj, w tym miejscu, trzeba powiedzieć - polska bieda ma twarz polskiego emeryta, emeryta który nie jest roszczeniowy, emeryta który kupuje mniej, bo mniej ma w portmonetce lub portfelu, który z pokorą odchodzi w aptece wtedy, kiedy nie może zrealizować recepty – mówił Szczerba.

Agnieszka Ścigaj (Kukiz `15) podkreśliła, że nie ma żadnej wątpliwości co do słuszności projektu. – Bez wątpienia projekt potrzebny, bez wątpienia polscy emeryci i renciści to jest grupa, która rzeczywiście do tej pory żyje w skrajnym ubóstwie – powiedziała.

Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL-UED) ocenił, że projekt będzie wprowadzony w tej, albo kolejnej kadencji. – Jestem to w stanie państwu z tej mównicy dzisiaj przyrzec, obiecać i uczynić wszystko, żeby doprowadzić do przyjęcia tego projektu – zaznaczył.

Monika Rosa (N) wskazała, że za sprawą projektu emerytury wzrosną realnie o blisko 20 proc., „czyli o kilkaset złotych miesięcznie”. Dodała, że głodowe emerytury są poważnym problemem, zaś seniorów dodatkowo „pogrąża w biedzie galopująca drożyzna”.

Według polityków PSL, rozwiązanie wpłynęłoby pozytywnie na sytuację finansową osób pobierających emerytury i renty. – Spowoduje zmniejszenie wpływów do budżetu państwa w sposób bezpośredni z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki zdrowotnej, jednak wzrost dochodów osób pobierających emerytury i renty zwiększy udział budżetu państwa z podatków od towarów i usług – czytamy w uzasadnieniu.

W ocenie PSL, dzięki tej regulacji budżet państwa odnotuje zmniejszone wpływy z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości około 15 mld zł. „Natomiast składki z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego będą niższe o około 13 mld zł. Biorąc pod uwagę zwiększenie świadczeń emerytalno-rentowych, wpływy do budżetu zostaną zwiększone poprzez podatek VAT” – podkreślono w projekcie.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych