zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Projekt ustawy o czternastej emeryturze po drugim czytaniu

08:09, 21.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

W Sejmie odbyło się w środę drugie czytanie rządowego projektu ustawy o czternastej emerytury. Posłowie opozycji, mimo wskazywania, że potrzebne jest rozwiązanie systemowe, a nie doraźne, w większości zadeklarowali poparcie dla projektu.


Podziel się:   Więcej

Zgodnie z projektem pełną czternastą emeryturę w wysokości minimalnej emerytury otrzymają emeryci i renciści pobierający świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto. W przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł, stosowana będzie zasada złotówka za złotówkę, a więc czternasta emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł.

Rząd szacuje, że czternastą emeryturę otrzyma ok. 9,1 mln osób. Zdecydowana większość, bo aż 7,9 mln osób – otrzyma wypłatę w pełnej wysokości. Na wypłatę świadczenia rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł.

Urszula Rusecka (PiS) podkreśliła w Sejmie, że projekt w sprawie czternastych emerytur jest „kolejnym dowodem na konsekwentną i wiarygodną politykę Prawa i Sprawiedliwości, dowodem na to, że realizujemy, pomimo trudnej pandemicznej sytuacji, przyjęte na siebie zobowiązania”. Przypominała o takich działaniach rządu PiS, jak m.in. obniżenie wieku emerytalnego, wprowadzenie trzynastej emerytury i podwyższenie świadczeń emerytalnych.

– Rząd Prawa i Sprawiedliwości skutecznie zwiększa świadczenia dla seniorów – to wyraz szacunku wobec najstarszych Polaków, to gest solidarności społecznej – podkreśliła Rusecka. Powiedziała, że klub PiS rekomenduje przyjęcie projektu.

„Ten projekt dzieli na lepszych i gorszych”


Joanna Frydyrych (KO) powiedziała, że ustawa wprowadza podział świadczeniobiorców na trzy grupy: taką, która dostanie świadczenie w całości, taką, która dostanie świadczenie zmniejszone i taką, która nie dostanie go wcale.

– Ten projekt dzieli na lepszych i gorszych. Premiujecie osoby z mniejszą aktywnością zawodową i każecie tych, którzy pracowali całe życie. Dlaczego nie lubicie osób, które mają wyższe świadczenia? To ich pozbawiacie dodatkowych pieniędzy – mówiła Frydrych. Dodała, że ta ustawa pozbawia godności emerytów i rencistów.

Na wypłatę czternastek rząd przeznaczył ok. 11,4 mld zł

„To nie jest pomoc systemowa ani taka, która do czegoś doprowadza”


Artur Dziambor z Konfederacji ocenił, że tym świadczeniem PiS chciał zyskać poparcie i to się udało.

– Winszować pomysłu, jednak jest on destrukcyjny i do niczego nie prowadzi – wskazał. – To fikcyjna pomoc doraźna, która pozwala rządowi pokazać części emerytów, że rzeczywiście coś im dajecie, ale to nie jest pomoc systemowa ani taka, która do czegoś doprowadza – mówił Dziambor.

Wskazywał również na propozycje Polskiego Stronnictwa Ludowego, aby emerytury były bez podatków oraz na propozycje Konfederacji, która proponowała zwiększenie kwoty wolnej od podatku. Wtedy – zdaniem Dziambora – „prawie wszyscy emeryci by się na nią łapali i dzięki temu dostawaliby co miesiąc 200–300 zł więcej”. To – wskazał – „byłaby pomoc systemowa, a nie projekt propagandowy”.
Katarzyna Ueberhan z Lewicy również mówiła, że to rozwiązanie jest niesystemowe i nie dla wszystkich.

Każde dodatkowe wsparcie jest na pewno ważne i mile widziane przez emerytów i rencistów, ale wciąż pozostaje pytanie o rozwiązanie systemowe – powiedziała. W tym kontekście wskazała na zwiększenie waloryzacji świadczenia, bo – zaznaczyła – „taka podwyżka byłaby nieodwołalna i obliczana na podstawie wieloletniego wkładu w system ubezpieczeń”.

Zdaniem Michała Szczerby z Koalicji Obywatelskiej projekt czternastej i trzynastej emerytury to „projekty alternatywne wobec podwyżek emerytur” . – Realnym uzupełnieniem ich dochodów byłoby zwiększenie ich comiesięcznych świadczeń – zauważył.

Sejm debatował nad projektem waloryzacji emerytur i rent
Wiceminister rodziny i polityki społecznej, podsumowując debatę nad projektem ustawy zwrócił uwagę na „niesamowity poziom hipokryzji”. Zwracając się do posłów opozycji mówił: „dopominacie się o systemowe rozwiązania, a jedyne systemowe rozwiązanie, jakie sobie przypominam za czasów rządów PO–PSL, to było podwyższenie wieku emerytalnego, które nasi rodacy jednoznacznie odrzucili”.

Szwed podkreślił również, że na wypłatę dodatkowych świadczeń emerytalnych nie ma zabierania pieniędzy z Funduszu Solidarnościowego.

– Wszystkie programy, które realizujemy z tego Funduszu, są zabezpieczone. Nie ma żadnego zagrożenia ze stron wypłat tzw. trzynastki i czternastki. Nie potrzebujemy żadnej pożyczki w tym przypadku z Funduszu Rezerwy Demograficznej, bo mamy środki zapewnione w budżecie państwa – przekonywał wiceminister.
Poseł sprawozdawca Joanna Borowiak podkreśliła na koniec debaty, że sądziła, że wsparcie seniorów jest wspólną sprawą.

– Ze zdumieniem przysłuchiwałam się dyskusji na sali, głosom opozycji, które obrażały seniorów i dyskredytowały projekt. Te głosy nie powinny paść – powiedziała. Dodała jednocześnie, że padły też głosy merytoryczne i konstruktywne, za które podziękowała.

– Dziękuję też za deklaracje poparcia. Jest to projekt, który bez wątpienia powinien być poparty przez wszystkie ugrupowania. Mam nadzieję, że ci posłowie, którzy krytykancko odnosili się do projektu, skorzystają z szansy na rehabilitację i poprą go przy ostatecznym głosowaniu” – zaznaczyła Borowiak. Wyraziła wiarę, że wsparcie polskich seniorów to wspólna sprawa polskich posłów.

Po drugim czytaniu Sejm w związku ze zgłoszonymi poprawkami skierował projekt do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Poprawki dotyczyły m.in. eliminacji progu dochodowego.

Prognozowany wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2021 r. wynosi 103,84 proc.