zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym w poniedziałek zostanie skierowany do Sejmu

18:14, 26.11.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym zostanie w poniedziałek skierowany do Sejmu – zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w piątek po spotkaniu w Sejmie z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych na temat walki z pandemią Covid–19.


Podziel się:   Więcej

W piątek w Sejmie odbyło się spotkanie wiceministra zdrowia Waldemara Kraski z przedstawicielami klubów i kół ws. walki z pandemią Covid–19.

W piątkowym spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości (szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos i Bolesław Piecha), Koalicji Obywatelskiej (Katarzyna Lubnauer, Marek Hok), Lewicy (Marcelina Zawisza, Wojciech Konieczny), Koalicji Polskiej-PSL (Dariusz Klimczak, Władysław T. Bartoszewski), a także kół: Konfederacji (Krzysztof Bosak), Polski 2050 (Mirosław Suchoń), Porozumienia (Jan Strzeżek) i Kukiz'15 (Jarosław Sachajko).

Przybył także główny doradca premiera ds. pandemii prof. Andrzej Horban, a także dr Artur Zaczyński, członek Rady Medycznej przy premierze i dyrektor szpitala na Stadionie Narodowym.

Była zgoda wszystkich abyśmy wprowadzili ustawę o funduszu kompensacyjnym i ta ustawa zostanie w poniedziałek skierowana do Sejmu. Ustawa, która będzie ustawą tylko i wyłącznie o tym funduszu. Nie będą w tej ustawie zamieszczone inne dodatkowe rzeczy, taki był wymóg stron parlamentarnych – powiedział dziennikarzom wiceminister zdrowia Waldemar Kraska po spotkaniu.

– Wysłuchaliśmy wszystkich kół parlamentarnych. Na następnym spotkaniu przedstawimy nasze propozycje, co ewentualnie w tym kierunku powinniśmy zrobić – poinformował po spotkaniu Waldemar Kraska.


Spotkanie wiceministra zdrowia z przedstawicielami klubów i kół ws. walki z pandemią

„Były tematy, w których „nie było jednomyślności”


Wiceszef resortu zdrowia podkreślił, że były tematy, w których „nie było jednomyślności”. – To jest temat obostrzeń certyfikatu covidowego, jak go wprowadzić, gdzie go respektować, kto to ma przestrzegać – wskazał.

– Koła miały różne na to poglądy. Także pojawił się z Koalicji Polskiej, aby zapłacić za wykonanie szczepionki, czyli kto się zdecyduje na wykonanie szczepionki, żeby dostał za to pieniądze. Też nie było jednomyślności – wyjawił.

„Będziemy rozmawiać ze służbami, aby zdecydowanie zwiększyły działania kontrolne”


W jego ocenie wspólny sygnał, który wypłynął po tym spotkaniu to, że „powinniśmy w dalszym ciągu zdecydowanie przestrzegać, ale także egzekwować obostrzenia, które już w tej chwili obowiązują”.

– Jesteśmy w tej chwili prawdopodobniej na szczycie, ewentualnie w okolicach szczytu czwartej fali, więc myślę, że to jest bardzo ważne, abyśmy przerwali ten łańcuch epidemiologiczny właśnie tymi prostymi i bardzo tanimi metodami. Czyli maseczką, dystansem czy też dezynfekcją. Dlatego w dalszym ciągu będziemy rozmawiać ze służbami, aby zdecydowanie zwiększyły działania kontrolne – przekazał Kraska.


Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym działa; przygotowano sto miejsc

„Jest zgoda ws. testów dla osób mających duży kontakt z innymi ludźmi”


Kraska poinformował w piątek po południu dziennikarzy o ustaleniach po spotkaniu w Sejmie z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych na temat walki z pandemią COVID–19.

– To będzie w formie rozporządzenia, aby taki pracownik mógł wykonać bezpłatnie, na swoją prośbę taki test, tak, że nie będzie od razu włączany w kwarantannę. Bo widzimy, że w tej chwili ten mechanizm, że kiedy mamy skierowanie na test i wchodzimy w okres kwarantanny, odstrasza Polaków od robienia tych testów – mówił Kraska.

Dlatego – jak dodał – „chcemy, aby właśnie w tych grupach, które mają dość duży kontakt z ludźmi, można było taki test wykonać”. – Tu była pełna zgodność – podkreślił Kraska.

Zaznaczył, że dyskusja polityków dotyczyła tego, czy to ma być test genetyczny, czy antygenowy. – Zostawimy to ekspertom i myślę, że tutaj konsultanci się w tej kwestii wypowiedzą, jakie testy powinny być wykonywane, żeby one miały jakąś wartość medyczną – powiedział Kraska.


Witek po spotkaniu z klubami ws. walki z pandemią: Są punkty wspólne

Kalendarz transmisji

Styczeń 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
27-01-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych