Celem Funduszu jest pomoc społeczna, zawodowa, zdrowotna i finansowa osobom niepełnosprawnym. Projekt nowelizacji zmienia nazwę Funduszu na „Fundusz Solidarnościowy” i przewiduje wprowadzenie możliwości udzielenia wsparcia finansowego kolejnym grupom społecznym.
Ze środków Funduszu byłoby finansowane jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, na przykład trzynasta emerytura wraz z kosztami obsługi. Z Funduszu miałaby być również finansowana renta socjalna i zasiłek pogrzebowy przysługujący w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną. Obecnie finansuje to budżet państwa.
Wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożyły kluby KO, Lewica, KP PSL-Kukiz’15 i koło Konfederacja. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 211 posłów, przeciw było 227, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Projekt został skierowany do dalszych prac wyłącznie do Komisji Finansów Publicznych, a nie – jak chciała opozycja – także do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.
Pytania do premiera po exposé m.in. o zakaz aborcji, sytuację służby zdrowia i edukację seksualną