zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Projekt ustawy o „Funduszu Solidarnościowym” trafi do prac w komisji

05:43, 20.11.2019;   autor: łz;   źródło: IAR

Sejm skierował projekt nowelizacji ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych do Komisji Finansów Publicznych. Opozycja wnioskowała o skierowanie go do również do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.


Podziel się:   Więcej

Celem Funduszu jest pomoc społeczna, zawodowa, zdrowotna i finansowa osobom niepełnosprawnym. Projekt nowelizacji zmienia nazwę Funduszu na „Fundusz Solidarnościowy” i przewiduje wprowadzenie możliwości udzielenia wsparcia finansowego kolejnym grupom społecznym.

Ze środków Funduszu byłoby finansowane jednorazowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów i rencistów, na przykład trzynasta emerytura wraz z kosztami obsługi. Z Funduszu miałaby być również finansowana renta socjalna i zasiłek pogrzebowy przysługujący w razie śmierci osoby pobierającej rentę socjalną. Obecnie finansuje to budżet państwa.

Wnioski o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu złożyły kluby KO, Lewica, KP PSL-Kukiz’15 i koło Konfederacja. Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu głosowało 211 posłów, przeciw było 227, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Projekt został skierowany do dalszych prac wyłącznie do Komisji Finansów Publicznych, a nie – jak chciała opozycja – także do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny.

Pytania do premiera po exposé m.in. o zakaz aborcji, sytuację służby zdrowia i edukację seksualną