zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Projekt ustawy o pomocy publicznej dla firm trafi na głosowanie

16:48, 27.05.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Nie zgłoszono poprawek podczas drugiego czytania projektu ustawy o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców, w związku z czym projekt ów trafi na głosowanie.


Podziel się:   Więcej

Występujący w środę w imieniu PiS Krzysztof Tchórzewski mówił, że proponowana ustawa nie jest doraźna i nie wynika z pandemii koronawirusa, ale jest ustawą systemową i była długo oczekiwana przez środowisko przedsiębiorców.

– Ustawa daje duże możliwości ratowania, wsparcia restrukturyzacyjnego i restrukturyzacji przedsiębiorstw w formie pomocy publicznej – powiedział Tchórzewski. Zaznaczył, że limit wydatków na pomoc jest znaczący, bowiem wynosi 1,2 mld złotych na okres 10 lat, licząc od ostatniego kwartału 2020 r. do roku 2029, po 120 mln zł rocznie.

Poseł wyjaśnił, że 69 proc. tych środków będzie w formie pożyczki. – Ta ustawa wychodzi na przeciw (...) firmom, które często nie z własnej winy wpadają w tarapaty – mówił. Zadeklarował, że PiS będzie głosował za zmianami.
Waldemar Sługocki z KO mówił, że ustawa jest niezwykle ważna i oczekują jej polscy przedsiębiorcy. Zaznaczył, że jest ona konsekwencją polityki tzw. nowej szansy przyjętej przez rząd w lipcu 2014 r. Wyjaśnił, że chodzi o pomoc dla polskich firm z środków budżetu państwa, ale zgodnie z decyzją KE.

– Zbyt późna ta ustawa w mojej ocenie pojawia się na wokandzie i zbyt późno o niej dyskutujemy, ale bez wątpienia dobrze, że jest” – podkreślił. Zwrócił uwagę, że nie jest bezpośrednio skorelowana z obecną epidemią, ale w „polityce nowej szansy napisano, że program obejmuje szereg instrumentów wsparcia w zależności od stopnia zagrożenie. Poseł apelował, by rozważyć zwiększenie rocznej kwoty pomocy i aby w latach 2020–2022 były one wyższe niż w pozostałych.
Adrian Zandberg z Lewicy mówił, że dobrze, iż trwają prace nad tymi zmianami, ale zaapelował, aby – skoro jest to ustawa na lata – wyciągać wnioski z przeszłości. Zwrócił uwagę na popularne w Polsce stwierdzenie, że przedsiębiorca podejmuje całość ryzyka, w związku z tym nikt nie powinien się wtrącać, w jaki sposób ma administrować zyskiem. Zdaniem Zandberga dziś widać, że ryzyko to podejmuje całe społeczeństwo, a pomoc firmom jest wyrazem solidarności.

– Ta solidarność musi być wzajemna (...). Nie może być tak, że wtedy, kiedy są problemy, biznes wyciąga rękę po publiczne pieniądze, a kiedy znowu zaświeci słońce, to biznesowi lobbyści będą opowiadali, że mają prawo do wyprowadzania zysków, że podatki powinny zostać zlikwidowane – mówił. Poinformował, że Lewica złożyła poprawkę (będzie głosowana jako tzw. wniosek mniejszości), która przewiduje, że warunkiem pomocy będzie ograniczenie wynagrodzeń i premii zarządów.

Mieczysław Kasprzak z PSL – Kukiz'15 ocenił, że ustawa jest potrzebna i ważna, bowiem ważne jest, aby pomagać firmom w trudnych sytuacjach, aby nie dopuścić do ich likwidacji. – Łatwo jest zlikwidować, zwolnić ludzi, ale później odbudować coś na tej podstawie jest bardzo ciężko – mówił.

Jego zdaniem trzeba szukać takich rozwiązań, które pomogą przetrwać zagrożonym przedsiębiorstwom. Poparł propozycje, by zwiększyć skalę pomocy oraz więcej skierować na bardziej doraźną pomoc. – Każde miejsce pracy, każda firma, powinny być chronione – podkreślił.
Pomoc dla przedsiębiorców

Według resortu rozwoju, celem pomocy określonej w projekcie jest zapewnienie przedsiębiorcy płynności na czas potrzebny do opracowania planu restrukturyzacji lub przeprowadzenia sprawnej likwidacji. Założono również wariant, w którym w tym okresie sytuacja przedsiębiorcy poprawi się na tyle, że będzie mógł kontynuować swoją działalność, zamiast się restrukturyzować albo likwidować. Wtedy będzie musiał złożyć oświadczenie i zwrócić pożyczki.

Drugi typ pomocy to tymczasowe wsparcie restrukturyzacyjne przyznawane na okres do 18 miesięcy. Podobnie jak przy pożyczkach na ratowanie – wysokość pomocy będzie uzależniona każdorazowo od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy. Będzie ona mogła być udzielana jako kontynuacja pomocy na ratowanie – wtedy przybiera formę dodatkowej pożyczki, lub samodzielnego instrumentu. Tymczasowe wsparcie będzie przysługiwać przedsiębiorcom, którzy są w stanie samodzielnie przeprowadzić restrukturyzację, ale potrzebują wsparcia płynności finansowej, aby cały proces przebiegł skutecznie. Z tej formy pomocy będą mogli skorzystać wyłącznie mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w ramach zatwierdzonego przez KE programu pomocowego.

Ostatni typ, to pomoc na restrukturyzację. Jak tłumaczy resort rozwoju, „będzie ona przeznaczona dla przedsiębiorców, którzy samodzielnie nie udźwignęliby restrukturyzacji, ale opracowali jej plan, obejmujący wszelkie działania, których realizacja zmierza do przywrócenia przedsiębiorcy rentowności”. Pomoc na restrukturyzację będzie służyć sfinansowaniu tego planu.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych