zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Projekt ustawy ograniczający stosowanie nieuczciwej przewagi w obrocie produktami rolnymi do komisji

18:14, 17.09.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Projekt ustawy ograniczający stosowanie nieuczciwej przewagi w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi został odesłany do rozpatrzenia w komisji. Celem projektu jest wdrożenie dyrektywy unijnej w tej sprawie.


Podziel się:   Więcej

W piątek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Projekt został odesłany do dalszych prac w połączonych komisjach: Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Gospodarki i Rozwoju.

Jak podkreślił w piątek w Sejmie wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik, projekt ma na celu wdrożenie do krajowego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 2019 r. w sprawie nieuczciwych praktyk handlowych w relacjach między przedsiębiorcami w łańcuchu dostaw produktów rolnych i spożywczych.

Wskazał, że przesłanką przyjęcia ustawy jest przede wszystkim wyeliminowanie nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej przez największe podmioty rynku, czego skutki są największe pod względem zarówno finansowym, jak i liczby podmiotów, których dotyczą.

Bartosik dodał, że zgodnie z unijną dyrektywą państwa członkowskie będą mogły utrzymać określone lub wprowadzić bardziej rygorystyczne zasady, w tym rozszerzyć zakres podmiotowy czy listę nieuczciwych praktyk.

Premier Morawiecki uruchamia swój autorski podcast
Jak przypomniał, w Polsce w 2017 r. weszły w życie przepisy o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Ustawa określa zasady i tryb przeciwdziałania, w celu ochrony interesu publicznego, praktykom nieuczciwie wykorzystującym przewagę kontraktową przez nabywców produktów rolnych lub spożywczych lub dostawców tych produktów, jeżeli wywołuje lub może to wywołać skutki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. - W 2018 r. został opracowany wzór umowy kontraktacyjnej - dodał.

Odpowiadając na zarzuty posłów opozycji, że projekt trafił do Sejmu w ostatniej chwili, Bartosik zaznaczył, że to m.in. z powodu przedłużenia procesu konsultacji społecznych oraz dużego zainteresowania podmiotów gospodarczych. Jak podkreślił, ustawa powinna wejść w życie 1 listopada 2021 roku, i tak się stanie.

PE chce, aby UE wzmocniła przepisy dot. ochrony zdrowia

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
16-10-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych