zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Projekt ustawy ratyfikacyjnej ws. Funduszu Odbudowy - w najbliższych tygodniach

13:45, 08.03.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

Projekt ustawy ratyfikacyjnej potrzebnej do uruchomienia unijnego Funduszu Odbudowy trafi pod obrady rządu w ciągu kilku najbliższych tygodni - zapowiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

„Wiele państw Unii Europejskiej jest jeszcze na początku tego procesu, podobnie jak Polska. Mamy czas mniej więcej do końca kwietnia, aby tym tematem się zająć i odpowiednią ścieżkę legislacyjną zamknąć, w związku z tym w tej chwili nie ma pośpiechu ” - dodał na konferencji prasowej.

Przypomniał, że obecnie trwają konsultacje nad Krajowym Planem Odbudowy - kolejnym dokumentem, który jest potrzebny, by otrzymać środki z Funduszu Odbudowy. „Pokazujemy w jaki sposób te środki będą wykorzystane, ale jednocześnie czekamy na konstruktywne uwagi do tego projektu, tak by go odpowiednio poprawić” - dodał Müller.

Według niego projekt ustawy ratyfikacyjnej w programie obrad rządu pojawi się zapewne w ciągu kilku najbliższych tygodni.

W grudniu ub.r. przywódcy państw UE porozumieli się ws. wieloletniego budżetu Unii na lata 2021-2027 oraz Funduszu Odbudowy gospodarek państw członkowskich po epidemii COVID-19. W ramach unijnego Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji ponad 57 mld euro. Podstawą do sięgnięcia po te środki będzie Krajowy Plan Odbudowy (KPO), który musi przygotować każde państwo członkowskie i przedstawić KE do końca kwietnia.

Obecnie
ratyfikacji przez parlamenty narodowe wymaga decyzja o zwiększeniu zasobów własnych UE
, by możliwe było uruchomienie Funduszu Odbudowy. Rząd dwukrotnie zajmował się projektem ustawy w tej sprawie, ale go nie przyjął. Politycy Solidarnej Polski, w tym minister sprawiedliwości i lider SP Zbigniew Ziobro, publicznie zgłaszali wątpliwości dot. ratyfikacji unijnego mechanizmu łączącego praworządność ze środkami unijnymi.


„Głosowanie przeciw Funduszowi Odbudowy będzie głosowaniem przeciw interesom Polski”
 

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych