zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Projekt ustawy ws. Funduszu Transformacji Śląska wraca do komisji

22:13, 30.11.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Projekt ustawy ws. powołania spółki Fundusz Transformacji Śląska trafi ponownie do komisji. W środę w trakcie drugiego czytania w Sejmie poprawki zgłosili m.in. posłowie PiS i KO.


Podziel się:   Więcej

Przygotowany przez resort rozwoju i technologii projekt powołuje spółkę, która ma realizować część zapisów umowy społecznej z 28 maja 2021 r. dotyczącej transformacji sektora górnictwa i wybranych procesów transformacji woj. śląskiego.

We wtorek sejmowe komisje ds. energii, klimatu i aktywów państwowych oraz gospodarki i rozwoju przyjęły poprawkę do rządowego projektu ustawy ws. powołania spółki zmieniającą nazwę funduszu na „Fundusz Transformacji Woj. Śląskiego”.

Sprawozdający prace komisji poseł PiS Andrzej Gawron przypomniał, że zgodnie z postanowieniami umowy społecznej fundusz będzie prowadził działalność w formie spółki akcyjnej realizującej misję publiczną.

- Aby proces powołania spółki przebiegał sprawnie i szybko, zaproponowano, by jeszcze przed wejściem w życie ustawy Agencja Rozwoju Przemysłu zarejestrowała odpowiedni podmiot, który po dokapitalizowaniu docelowo stanie się funduszem transformacji, o którym mowa jest w projekcie ustawy - zasygnalizował poseł.

„Potrzebujemy stabilnych dostaw nowoczesnej energii neutralnej dla klimatu”
Przedstawiający stanowisko klubu PiS poseł Adam Gawęda podkreślił, że „projekt ustawy będzie wpływał bezpośrednio na duże przedsiębiorstwa, sektor małych i średnich przedsiębiorstw, przez zapewnienie płynności finansowej przedsiębiorstw w celu złagodzenia negatywnych skutków transformacji sektora górnictwa węglowego i przedsiębiorstw okołogórniczych, która wiąże się z potrzebą budowy nowych sektorów gospodarki, tworzeniem miejsc pracy i przewag technologicznych kraju i regionu”. Klub PiS zgłosił do projektu jedną poprawkę, która jednak nie została omówiona.

Krzysztof Gadowski z KO akcentował, że Śląsk potrzebuje potężnych pieniędzy i instytucji, która wyda je sprawiedliwie i efektywnie. Tymczasem - jego zdaniem - „rząd, jak zawsze, powołuje instytucję, swoją, spółkę prawa handlowego”. - Oczywiście zarząd, rada nadzorcza dla kogo? Dla emisariuszy PiS. Kolejny skok na kasę - ocenił wskazując, że w regionie funkcjonuje już podobny (samorządowy) Fundusz Górnośląski, z podobnymi zadaniami i celami. - Trzeba tylko przelać pieniądze, wzmocnić te działania, rozszerzyć działalność - uznał.
Gadowski odniósł się też do kapitału zakładowego spółki, zaplanowanego na ok. 500 mln zł. - To pieniądze z Funduszu Inwestycji Kapitałowych, które trafią do Agencji Rozwoju Przemysłu, a potem na konto Funduszu Transformacji Śląska. Całkowicie poza kontrolą i normalnymi środkami, bo te pieniądze będą pochodziły z długu, z obligacji - wyjaśnił.

Poseł PO zasygnalizował poprawki dotyczące ograniczenia działalności funduszu do terytorium woj. śląskiego, zmiany składu rady nadzorczej, a także zwiększenia finansowania funduszu z budżetu z 50-100 mln zł rocznie do 200 mln zł rocznie.

Odpowiadająca na pytania posłów wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska wskazała, że wynagrodzenia w spółce będą regulowane ustawą o wynagrodzeniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi. Zapewniła, że projekt jest skonsultowany ze związkami, także jeśli chodzi o nazwę funduszu i przypomniała, że projekt zakłada gromadzenie - prócz innych źródeł - funduszy europejskich.
- Trudno nie wymówić tego magicznego słowa: Krajowy Plan Odbudowy, ale pamiętajmy, że są inne źródła finansowania i pamiętajmy również, jaki jest stosunek strony niemieckiej w Unii Europejskiej do tematu węgla - zaznaczyła Semeniuk-Patkowska.

Zgodnie z projektem celem działania funduszu jest wspieranie procesu transformacji woj. śląskiego oraz innych podmiotów w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom wygaszania działalności gospodarczej, w tym działalności wydobywczej węgla kamiennego, występującym na terytorium woj. śląskiego lub poza jego terytorium.

Do realizacji zadań fundusz ma wykorzystywać katalog instrumentów, m.in. możliwość realizacji rządowych programów udzielania przedsiębiorcom wsparcia finansowego, emisję obligacji, udzielanie pożyczek, gwarancji i poręczeń czy obejmowanie lub nabywanie udziałów i akcji w spółkach.
Dokumentem określającym cele funduszu i instrumenty ich realizacji ma być pięcioletnia strategia. Jednym z narzędzi jej realizacji mają być programy. Kapitał zakładowy funduszu wyniesie do 500 mln zł z rządowego Funduszu Inwestycji Kapitałowych, a finansowanie z budżetu państwa - do 100 mln zł w latach 2024-2030 i do 50 mln zł w latach 2031-2032.

Projekt określa zakres działalności organów funduszu, czyli rady nadzorczej (siedmiu przedstawicieli rządu, dwóch przedstawicieli wyznaczonych przez zarząd woj. śląskiego i dwóch członków, po jednym z dwóch największych organizacji reprezentujących stronę pracowniczą w wojewódzkiej radzie dialogu społecznego) oraz zarządu (od trzech do pięciu członków).

W związku ze złożeniem poprawek projekt ponownie skierowano do komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych oraz komisji gospodarki i rozwoju.

Fundusz Transformacji Śląska. Kiedy rząd przyjmie projekt ustawy?

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych