zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Projekt ws. 500 plus dla niepełnosprawnych skierowany do trzeciego czytania

20:14, 18.07.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Komisja Polityki Społecznej i Rodziny w czwartek pozytywnie zaopiniowała dwie poprawki Prawa i Sprawiedliwości o charakterze redakcyjnym do projektu ustawy ws. 500 plus dla niepełnosprawnych. Głosowanie nad projektem ustawy odbędzie się w piątek.


Podziel się:   Więcej

W czwartek po południu zakończyło się drugie czytanie rządowego projektu ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Zakłada on wprowadzenie comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji.

W związku z poprawkami zgłoszonymi przez posłów opozycji, projekt został ponownie skierowany do komisji polityki społecznej i rodziny. Poprawki dotyczyły m.in. zmiany minimalnej kwoty kryterium dochodowego.

Komisja negatywnie zaopiniowała wszystkie poprawki zgłoszone przez opozycję, natomiast przyjęła dwie poprawki Prawa i Sprawiedliwości o charakterze redakcyjnym. Chodziło m.in. o doprecyzowanie tego, że świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wolne jest od zajęcia sądowego i administracyjnego, oprócz banków, również w SKOK-ach.

Głosowanie nad projektem ustawy zaplanowano – według sejmowego harmonogramu – na piątek między godz. 10.30 a 14.30.


Projekt ws. 500 plus dla niepełnosprawnych ponownie skierowany do komisji
500 zł na osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji

Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji odbyło się na posiedzeniu plenarnym w środę. Projekt ustawy odesłany został do komisji, która poparła go jednogłośnie.

Projekt ten przewiduje, że świadczenie w wysokości 500 zł będzie przysługiwało osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji, które mają ustalone prawo do świadczenia (np. emerytury, renty, renty socjalnej, zasiłku stałego), ale ze względu na niską wysokość, świadczenie to może nie wystarczać na zaspokojenie wzmożonych potrzeb życiowych, a w szczególności tych wynikających z naruszenia sprawności organizmu, na skutek którego osoby te potrzebują opieki i wsparcia w codziennym życiu.

Wprowadzenie nowego comiesięcznego dodatku 500 zł dla dorosłych niepełnosprawnych politycy PiS zapowiedzieli w maju. Premier Mateusz Morawiecki jako źródło jego finansowania wskazał podatek handlowy i fundusz solidarnościowy.


Premier w Sejmie: Staramy się usuwać szklane sufity, usuwać bariery dla osób niepełnosprawnych

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
29-11-2022
  • Briefing marszałka Tomasza Grodzkiego 10:50
  • 54. posiedzenie Senatu RP X kadencji - dzień pierwszy 11:00
  • Posiedzenia sejmowych komisji stałych 11:00
  • Udział prezydenta Andrzeja Dudy w posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego 12:00
  • Prezydent Andrzej Duda na święcie Dnia Podchorążego 17:00
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych