zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Projekt ws. zerowego PIT dla osób do 26. roku życia trafił ponownie do komisji finansów

15:51, 04.07.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Do Komisji Finansów Publicznych ponownie trafił projekt w sprawie zerowego PIT dla osób do 26. roku życia. To efekt poprawki zgłoszonej w czwartek podczas drugiego czytania.


Podziel się:   Więcej

W czwartek odbyło się drugie czytanie projektu ws. zerowego PIT dla osób do 26. roku życia. Projekt zakłada, że dochody podatników do 26. roku życia do 85,5 tys. zł będą zwolnione z PIT.

– Klub parlamentarny PO-KO składa poprawkę, która ma na celu uwzględnienie również osób zatrudnionych na umowę o dzieło oraz osób na samozatrudnieniu prowadzących działalność gospodarczą, tak, aby wszyscy byli traktowani równo – tłumaczyła w czwartek posłanka Marta Golbik (PO-KO) podczas drugiego czytania projektu.

Jej zdaniem „rząd PiS nie promuje osób przedsiębiorczych”.


Sejm wznowił obrady. Możliwe drugie czytanie projektu ws. zerowego PIT dla młodych

„Celem tego projektu jest aktywizacja zawodowa osób młodych”

Wiceminister finansów Piotr Nowak powiedział też, że „nieprawdziwe są stwierdzenia, że rząd w tym przypadku dyskryminuje samozatrudnionych czy przedsiębiorców”.

– Celem tego projektu jest aktywizacja zawodowa osób młodych, poprzez ułatwienie im wejścia na rynek. Dlatego to zwolnienie jest adresowane do podatników, którzy są młodzi – tłumaczył.

Jak mówił, od początku rząd zapowiadał objęciem zwolnieniem PIT z przychodów młodych pracowników, właśnie do 26. roku życia. – Czyli osób wykonujących pracę na etacie. W stosunku do tej pierwotnej propozycji - po konsultacjach i rozmowach – został on rozszerzony o umowę zlecenia, które są często formą zatrudnienia wśród młodych. Procedowany projekt ma zatem szerszy zakres od pierwotnie zapowiadanego – powiedział.

Jednocześnie – jak zaznaczył – celem projektu nie jest wsparcie każdej formy aktywności zarobkowej młodej osoby, „a wyłącznie wzrost aktywizacji zawodowej osób młodych w ramach stabilnych i najbardziej popularnych form zatrudnienia, do których ma zastosowanie umowa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę”.

Jak dodał, umowa o dzieło nie stanowi podstawy prawnej zatrudnienia. – Jeśli chodzi o działalność gospodarczą, to przychody te mogą już dziś być opodatkowane podatkiem PIT na preferencyjnych zasadach – czyli według liniowej stawki podatku lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wyboru tych form opodatkowania nie mają pracownicy lub zleceniobiorcy nieprowadzący działalności gospodarczej – tłumaczył wiceminister.


Rząd za likwidacją podatku PIT dla młodych; z pewnymi warunkami
„Żadne nasze wątpliwości nie zostały rozwiane”

Wiesław Janczyk (PiS) mówił w czwartek, że w toku prac komisji finansów odnoszono się np. do konstytucyjności tego projektu. Jak mówił, w uzasadnieniu do projektu rząd wskazał orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 29 maja 1996 r., które mówi, że ustawodawca „ma znaczną swobodę w określaniu w ustawie stanów faktycznych stanowiących podstawę opodatkowania lub podstawę ulgi podatkowej, oraz generalnie znaczną swobodę w kształtowaniu poszczególnych konstrukcji prawno-podatkowych”.

Zdaniem Golbik podczas środowych pracach komisji „żadne nasze wątpliwości nie zostały rozwiane, a wręcz nie odpowiedziano na podstawowe pytania”. – To sprawa niekonstytucyjna - jeśli chodzi o nierówność ze względu na stosunek pracy. Bo nie ma uzasadnienia dlaczego osoba zatrudniona na umowę o pracę albo osoba zatrudniona na umowę zlecenie może mieć zwolnienie z podatku. Natomiast osoba samozatrudniona, osoba na umowę o dzieło tego zwolnienia nie będzie miała. To wskazuje na dyskryminowanie osób przedsiębiorczych – powiedziała.

Zgodnie z rządowym projektem noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych zlikwidowany ma być 18-proc. PIT dla pracowników do 26. roku życia. Regulacja ma obowiązywać od 1 sierpnia 2019 r. i szacuje się, że skorzysta z niej ponad 2 mln młodych osób. Dzięki nowym przepisom osoby poniżej 26. roku życia będą otrzymywać wyższe wynagrodzenie. Rozwiązanie to stanowi wypełnienie obietnicy złożonej przez premiera Morawieckiego w tzw. nowej piątce PiS. Podobne rozwiązania funkcjonują m.in. w Belgii, Francji i Czechach.

Projektem w czwartek ma zająć się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.


Premier Morawiecki w Sejmie: Dajemy młodym pracownikom podwyżkę

Kalendarz transmisji

Grudzień 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
12-12-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych