zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Projekt zmian w Kodeksie karnym w związku z terroryzmem

14:07, 25.02.2021;   autor: kawi;   źródło: IAR

Wszystkie kluby opozycyjne wniosły o odrzucenie w pierwszym czytaniu proponowanych przez posłów PiS zmian w Kodeksie karnym. Nowelizacja przewiduje uzupełnienie przepisów o zwalczaniu terroryzmu i dostosowuje je do unijnego prawa w tym zakresie.


Podziel się:   Więcej

Przedstawiciel wnioskodawców poseł PiS Piotr Sak powiedział, że projekt rozszerza odpowiedzialność dla terrorystów szkolących się w internecie, zakazuje zbiórek na cele amoralne, w tym na zapłatę kar oraz wprowadza zawieszenie biegu terminów przedawnienia z uwagi na stan epidemii. Jego zdaniem nie może być tak, że „ze względu na fakt, że postępowania uległy niejako hibernacji sprawcy są na pozycji uprzywilejowanej”.

W imieniu Koalicji Obywatelskiej projekt negatywnie oceniła posłanka Babara Dolniak. Jeden z wielu zarzutów dotyczył przerwania biegu przedawnienia i wykonania kary. Według niej przesuwanie okresu przedawnienia „stawia obywatela w ciągłej niepewności, co może wydarzyć się jutro”, zwłaszcza, że nie wiadomo jak długo epidemia potrwa.

Posłanka Katarzyna Ueberhan wymieniła 13 artykułów Konstytucji, w które według Klubu Lewica godzi projekt proponowany przez posłów PiS. Posłanka powiedziała, że „zmiany, które mają rzekomo wypełniać dyrektywę unijną są tak sformułowane, że nie mają nic wspólnego z tą dyrektywą”.

Projekt pozytywnie zaopiniowało Ministerstwo Sprawiedliwości. Wiceminister Michał Woś powiedział, że zmiany są potrzebne nie tylko w zakresie zwalczania terroryzmu jak również „obrzydliwych przestępstw związanych z pornografią dziecięcą”.

Michał Woś odniósł się też do kwestii zawieszenia przedawnienia, powołując się na orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Podkreślił, że to ustawodawca ma prawo określić jego zakres, oraz że nie ma czegoś takiego jak „prawo do przedawnienia”.

O dalszych losach projektu posłowie zdecydują dzisiaj w głosowaniu.

Kolejne poprawki do projektu noweli ustawy o podatku akcyzowym

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych