zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Projekty prezydenckie ws. sądów pokoju „warte refleksji”

13:02, 02.12.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Projekty prezydenckie ws. sądów pokoju należy ocenić jako zawierające rozwiązania warte refleksji, wymagające jednak wnikliwej analizy – powiedziała w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych. Zapowiedziała aktywny udział resortu w dalszych pracach legislacyjnych.


Podziel się:   Więcej

W czwartek Sejm debatował nad złożonymi przez prezydenta Andrzeja Dudę projektami dotyczącymi sędziów pokoju – wybieranych w wyborach powszechnych i rozpatrujących najprostsze sprawy, w tym wykroczeniowe.

W związku z wnioskiem KO o odrzucenie w pierwszym czytaniu prezydenckich projektów, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski poinformował na koniec debaty, że głosowanie w tej sprawie odbędzie się w bloku głosowań.

Izba w łącznej debacie omówiła także projekty poselskie o sądach pokoju, które złożyli posłowie Lewicy i PSL–Koalicji Polskiej oraz projekt o obywatelskich sędziach handlowych zaproponowany przez posłów KO. W odniesieniu do tych projektów nie zgłoszono wniosków o odrzucenie i trafiły one do dalszych prac w komisji sejmowej.

– Debatujemy nad pięcioma projektami ustaw i to nie jest wyścig. Jeśli chodzi o jakiekolwiek zmiany ustrojowe, muszą one być przemyślane i dogłębnie przeanalizowane – wskazała wiceminister Frydrych w tej debacie.


Sejm rozpoczął prace nad projektami dotyczącymi sędziów pokoju
 
 
 
...
 
Odnosząc się do prezydenckich projektów zastrzegła, że „rząd nie zajął jeszcze stanowiska”. – W Ministerstwie Sprawiedliwości podjęto już prace analityczne, które będą skutkować opracowaniem kompleksowych uwag do tych projektów – zapewniła.

Nie ulega wątpliwości, że sam projekt należy ocenić jako zawierający warte refleksji i pochylenia się nad nimi rozwiązania, wymagające jednak bardzo wnikliwej analizy i przygotowania bardzo szczegółowego stanowiska, które będzie reprezentowane przez resort sprawiedliwości w toku dalszych prac – powiedziała Frydrych.

Jednak w ocenie wiceminister sprawiedliwości na przykład „sprawy karne – z uwagi na ich charakter – powinny zostać wyłączone spod jurysdykcji sądów pokoju” .


Sejm zajmie się prezydenckimi projektami ws. sędziów pokoju
Zgodnie z propozycją prezydenta sądy pokoju miałyby rozpatrywać większość spraw o wykroczenia. Natomiast w zakresie spraw cywilnych sprawy: o zawezwanie do próby ugodowej, o alimenty, o naruszenie posiadania i te rozpoznawane w postępowaniu uproszczonym. W zakresie spraw karnych zaś część występków z Kodeksu karnego.

Według wiceminister Frydrych rozwagi wymaga także mechanizm przekazywania sprawy przez sąd pokoju do sądu rejonowego w sytuacji, gdy na przykład zaistnieje konieczność zasięgnięcia opinii biegłego.

– Na pewno będziemy merytorycznie brać udział w dyskusji nad tymi projektami w toku dalszych prac – zapewniła Frydrych.

Przedstawicielka MS wyraziła natomiast negatywną opinię wobec poselskiego projektu o obywatelskich sędziach handlowych. Sformułowała także wątpliwości wobec części zapisów z pozostałych projektów poselskich.


Prezentacja prezydenckiego projektu ws. sędziów pokoju - w czwartek

Kalendarz transmisji

Grudzień 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30 31 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych