zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Przedstawiciel KPRP prawdopodobnie zasiądzie przy okrągłym stole ws. ustaw sądowych

21:57, 28.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Wysoce prawdopodobne jest, że Kancelaria Prezydenta będzie reprezentowana na okrągłym stole ws. ustaw sądowych – stwierdził we wtorek wiceszef KPRP Paweł Mucha. Jak zaznaczył, spotkanie z posłami u prezydenta Andrzeja Dudy nie jest konkurencyjne wobec tej inicjatywy.


Podziel się:   Więcej

W odpowiedzi na prośbę opozycji prezydent Andrzej Duda zaprosił na środę, na godz. 17 do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli klubów i kół poselskich. Spotkanie ma dotyczyć reformy wymiaru sprawiedliwości.

Z kolei 31 stycznia ma odbyć się okrągły stół na temat przełamania pata w sprawie ustaw sądowych; jednym z inicjatorów spotkania jest były minister nauki i były prezes PAN prof. Michał Kleiber. Udział w spotkaniu potwierdził m.in. wicepremier, szef MNiSW Jarosław Gowin.

Wiceszef KPRP zapytany w Polsat News, czy środowe spotkanie w Pałacu Prezydenckim jest wyprzedzeniem tego okrągłego stołu zaznaczył, że spotkania odbywają się w różnych formatach. – Nie widzę tutaj żadnej konkurencji, widzę raczej takie podejście kompleksowe, uzupełnianie się – powiedział Mucha.

Na pytanie, czy w okrągłym stole uczestniczyć będzie przedstawiciel Kancelarii Prezydenta, Mucha odparł, że to jest decyzja, którą podejmie prezydent. – Myślę, że wysoce prawdopodobne jest to, że Kancelaria Prezydenta na tym spotkaniu będzie reprezentowana, natomiast decyzją pana prezydenta będzie to, na jakim szczeblu i przez kogo – dodał.

Prezydent zaprasza przedstawicieli klubów i kół poselskich. Chodzi o ustawy sądowe
Odnosząc się do zapowiedzianego na środę spotkania z przedstawicielami klubów sejmowych Mucha podkreślił, że prezydent chce wysłuchać stanowisk opozycji. – To nie pierwsze spotkanie poświęcone problematyce reformy wymiaru sprawiedliwości. Takie spotkania w Pałacu były. To jest taki styl prezydentury otwartej – otwartej na rozmowę, na dialog -–powiedział wiceszef prezydenckiej kancelarii.

Dodał, że naturalnym jest, iż przedstawiciele sił parlamentarnych prezentują swoje stanowisko. Mucha stwierdził przy tym, że skoro słychać głosy krytyczne na temat reformy wymiaru sprawiedliwości, to można też pytać o konstruktywne propozycje.

Zaznaczył, że rozstrzygnięcie ws. noweli ustaw sądowych to kompetencja prezydenta. Według jego wiedzy decyzji w tej sprawie ze strony Andrzeja Dudy jeszcze nie ma.

Udział w środowym spotkaniu u prezydenta potwierdzili przedstawiciele klubów PiS, Lewicy, PSL-Kukiz15 oraz koła Konfederacji. Klub KO o swojej decyzji poinformuje w środę.

W ubiegły czwartek po tym, gdy Sejm odrzucił sprzeciw Senatu wobec nowelizacji ustaw sądowych rozszerzającej odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów, liderzy trzech klubów opozycyjnych: KO, Lewicy i PSL-Kukiz15 zaapelowali do prezydenta o spotkanie. Wyrazili wówczas oczekiwanie, że prezydent zawetuje nowelizację, która teraz czeka na jego decyzję.

Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych