zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Przedstawiciele PE i unijnych krajów negocjują zniesienie roamingu

07:49, 31.01.2017;   autor: akune;   źródło: IAR

Kolejna runda negocjacji w sprawie zniesienia roamingu odbędzie się we wtorek po południu w Brukseli. Jak twierdzą uczestnicy rozmów, jest nadzieja, że będzie ostatnią. O kształcie przepisów decydują przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i unijnych krajów przy wsparciu Komisji Europejskiej.


Podziel się:   Więcej

Jeśli nie będzie problemów, to dodatkowe opłaty za rozmowy z telefonów komórkowych za granicą zostaną zniesione w połowie czerwca.

Aby roaming został zlikwidowany, konieczne jest ustalenie maksymalnych stawek hurtowych według których będą rozliczać się operatorzy sieci komórkowych z różnych unijnych krajów.

Pułapy dotyczą połączeń telefonicznych, SMS-ów i przesyłu danych, czyli korzystania z internetu w komórce.


Roaming w UE najniższy w historii. Za rok zniknie zupełnie

Próba wynegocjowania kompromisu

Projekt przepisów przygotowała Komisja Europejską. Później został on nieco zmieniony przez unijne kraje, które obniżyły stawki, ale najniższe pułapy zaproponował Parlament Europejski. Wieczorem podjęta zostanie próba wynegocjowania kompromisowego rozwiązania.

Przedstawiciele Komisji, którzy uczestniczyli w dotychczasowych rundach rokowań mówią, że jest bardzo blisko do porozumienia. Jeśli zostanie ono dziś osiągnięte, wtedy ustalenia negocjatorów będą musieli jeszcze zaakceptować ministrowie z krajów członkowskich i europosłowie na sesji plenarnej. To pozwoli od połowy roku całkowicie zlikwidować stawki roamingowe.


Żegnajcie opłaty. Za dwa lata koniec roamingu w UE