zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Przełomowa bitwa”. Sejm za ustanowieniem roku 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej

08:46, 14.06.2019;   autor: akune;   źródło: PAP

Sejm, przekonany o szczególnym znaczeniu Bitwy Warszawskiej dla zachowania niepodległości przez Polskę i zatrzymania bolszewickiej nawały na Europę Zachodnią, przyjął w czwartek uchwałę ws. ustanowienia roku 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej.


Podziel się:   Więcej

Za uchwałą ws. ustanowienia roku 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej opowiedziało się 427 posłów, jeden był przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Uchwała przypomina, że w 1918 roku, po ponadwiekowej niewoli, Polska odzyskała niepodległość. „Nie dane jednak było Polakom cieszyć się pokojem. Młode państwo musiało stawić czoła bezwzględnej machinie bolszewickiej Rosji. +Przez trupa Białej Polski+ miała bowiem prowadzić +droga ku ogólnoświatowej pożodze+, jak wieszczył czerwony marszałek Michaił Tuchaczewski” – napisano.

Dodano, że 100 lat temu, w dniach 13—15 sierpnia 1920 roku, na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej.

„Bohaterskie Wojsko Polskie na czele z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, wspieranym między innymi przez szefa sztabu generalnego - generała Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, obroniło niepodległość Polski. Zwycięstwo przekreśliło też plany rozszerzenia rewolucji bolszewickiej na Europę Zachodnią” – zaznaczono w uchwale.


Senat podjął uchwałę w sprawie uczczenia 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej
Przełomowa bitwa w historii świata

Zwrócono uwagę, że zdaniem lorda Edgara D'Abernona była to 18. przełomowa bitwa w historii świata.

„+Gdyby Karol Młot nie powstrzymał inwazji Saracenów pod Tours, dziś w szkołach w Oksfordzie nauczano by Koranu. Gdyby Piłsudskiemu i Weygandowi nie udało się pod Warszawą powstrzymać triumfalnego marszu Armii Czerwonej, przyniosłoby to w rezultacie nie tylko niebezpieczny zwrot w dziejach chrześcijaństwa, lecz również fundamentalne zagrożenie całej zachodniej cywilizacji+” – pisał D'Abernon, cytowany w uchwale.

Oceniono, że „15 sierpnia 1920 roku był dniem zwycięstwa wszystkich Polaków”. „Ogromną rolę w tych dniach odegrał Kościół, który mobilizował cały naród do obrony przed najeźdźcą ze Wschodu. Do rangi symbolu urasta postawa nuncjusza papieskiego abp. Achille Rattiego, późniejszego papieża Piusa XI, który w tych gorących sierpniowych dniach nie opuścił Warszawy, oraz postać bohaterskiego kapłana ks. Ignacego Skorupki, który zginął w bitwie pod Ossowem. To zjednoczenie Polaków w tych dniach było prawdziwym +Cudem nad Wisłą+” – głosi uchwała.


Prezydent: Polscy żołnierze obronili Polskę i Europę przed „czerwoną zarazą”
„W tych sierpniowych dniach decydował się nie tylko los naszego kraju, ale całego kontynentu”

Uchwała przypomina, że prezydent Lech Kaczyński w przeddzień Święta Wojska Polskiego w 2009 roku mówił: „+W tych sierpniowych dniach decydował się nie tylko los naszego kraju, ale i całego kontynentu. Była to chwila wielkiej narodowej próby, którą Polacy przebyli zwycięsko. (...) Jej bohaterami, prawdziwymi twórcami zwycięstwa, byli żołnierze Wojska Polskiego, którzy ruszyli w bój o wszystko. Wreszcie solidarność i ofiarność całego społeczeństwa, które w tym dramatycznym momencie porzuciło spory i podziały. Wielka, wspaniała lekcja 15 sierpnia 1920 roku powinna być dla nas zawsze aktualna i pouczająca+“.

Uchwała głosi, że „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu Bitwy Warszawskiej dla zachowania niepodległości przez Polskę i zatrzymania bolszewickiej nawały na Europę Zachodnią, ustanawia rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej”.

Kalendarz transmisji

Listopad 2019
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 
17-11-2019
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych