zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Przełożone głosowanie w sprawie OFE to nie decyzja Solidarnej Polski”

17:18, 20.04.2021;   autor: elolc;   źródło: PAP

To nie decyzje Solidarnej Polski zdecydowały, że nie było głosowania nad OFE - oświadczył wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta, pytany o przełożone głosowanie ws. projektu ustawy likwidującej OFE.


Podziel się:   Więcej

Kaleta podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Sprawiedliwości był pytany o przełożone głosowanie ws. OFE. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów, zdecydowała o nieprzeprowadzaniu we wtorek trzeciego czytania, czyli głosowania, projektu ustawy dotyczącego likwidacji OFE. Zgodnie z pierwotną wersją kolejności głosowań, Sejm miał tego dnia głosować nad projektem. Odrzucenia projektu chcą kluby: KO i Koalicji Polskiej, a za przyjęciem jest Prawo i Sprawiedliwość.

„Sprawa OFE jest dyskutowana w ramach koalicji. Niemniej, to nie decyzje Solidarnej Polski zdecydowały, że dziś tego głosowania nie było” - odpowiedział wiceszef MS, odnosząc się do tej kwestii. Jak dodał, w ramach dyskusji wewnątrz koalicji SP podniosła kilka uwag dotyczących tego projektu.

„Zwracam uwagę, że wokół tej bardzo ważnej ustawy, która decyduje o oszczędnościach milionów Polaków głosy są bardzo rozbieżne. Wskazywane są zagrożenia, pewne ryzyka związane z wprowadzeniem tej ustawy. Niemniej wskazując na te zagrożenia, Solidarna Polska nie stawiała tej sprawy na ostrzu noża” - wyjaśnił Kaleta obawy SP.


Projekt likwidacji OFE. Rząd zajmie się nim na początku listopada
  
Podkreślił jednocześnie, że cieszy się, że dyskusja w tej sprawie będzie dalej prowadzona, co daje szansę na uchwalenie takiego rozwiązania, które wszystkie potencjalne ryzyka wskazywane przez ekspertów, zneutralizuje. „Cieszymy się, że ta dyskusja w ramach Zjednoczonej Prawicy trwa. Jest to dyskusja merytoryczna, a sprawa pod kątem politycznym nie była prezentowana przez SP w taki sposób, że będzie takie a nie inne głosowanie w tej sprawie. Cieszymy się, że ta dyskusja będzie trwała” - podsumował.

Projektowana ustawa ma wejść w życie z dniem 1 czerwca 2021 r. Rządowy projekt zmian w ustawach w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych (OFE) na indywidualne konta emerytalne (IKE) zakłada, że każdy uczestnik OFE będzie miał do wyboru dwie możliwości. Domyślnie będzie to przeniesienie środków z OFE na IKE przy pobraniu z nich 15 proc. w formie - jak to określa rząd - opłaty przekształceniowej. Pieniądze te będą dziedziczone, ale dalsze wpłaty na IKE będą wyłącznie dobrowolne. Nie trafią tam już żadne części późniejszych składek emerytalnych.


Komisje sejmowe przyjęły projekt ustawy dot. przeniesienia środków z OFE na IKE
 
Druga możliwość to złożenie deklaracji o przeniesieniu swoich środków na rachunek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, działającego w imieniu i na rzecz Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Te pieniądze przestają być dziedziczone. Zostaną zapisane na indywidualnym koncie prowadzonym w ZUS, a odpowiadające im aktywa trafią do Funduszu Rezerwy Demograficznej.

W Ocenie Skutków Regulacji oszacowano wartość aktywów OFE na ok. 131,7 mld zł.

Zgodnie z projektem powszechne towarzystwa emerytalne (PTE) zarządzające OFE staną się towarzystwami funduszy inwestycyjnych (TFI), zaś OFE przekształcą się w SFIO. Aktywa netto OFE zostaną przekazane na IKE prowadzone w SFIO przez TFI.

Następne posiedzenie Sejmu zaplanowano na 19-20 maja br.


Rząd przyjął projekt ws. przeniesienia środków z OFE na IKE