zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Przemówienie prezydenta, msze, koncerty. Harmonogram obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej

07:59, 25.03.2016;   autor: akune;   źródło: PAP

Przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego przed Pałacem Prezydenckim, odsłonięcie tablicy poświęconej prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, a także msze i koncerty – to plany obchodów 6. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Do harmonogramu uroczystości, które odbędą się 10 kwietnia, dotarła PAP.


Podziel się:   Więcej

Scenariusz obchodów jest podobny do tego z lat poprzednich, ale zawiera też kilka nowych elementów.

Msza święta i apel pamięci

Tradycyjnie uroczystości rozpoczną się o godz. 8.00 mszą św. w intencji ofiar w kościele seminaryjnym przy Krakowskim Przedmieściu. O godz. 8.41 przed Pałacem Prezydenckim zaplanowano apel pamięci. Przywołane zostaną nazwiska wszystkich, którzy zginęli w katastrofie. Przedstawiciele PiS złożą wieniec przed Pałacem.

Następnie politycy Prawa i Sprawiedliwości złożą w Warszawie kwiaty na grobach ofiar katastrofy m.in. na Cmentarzu Powązkowskim i Cmentarzu Bródnowskim.

Przez cały dzień na scenie w pobliżu Pałacu Prezydenckiego będą wyświetlane filmy poświęcone katastrofie, zaplanowany jest także m.in. koncert.


Duda: przed Pałacem Prezydenckim stanie instalacja upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej
Wystąpienie prezydenta

Zgodnie z informacjami, na godz. 16.50 przed Pałacem Prezydenckim przygotowywane jest wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy, który współpracował z prezydentem Lechem Kaczyńskim, jako minister w jego kancelarii.

Odsłonięcie tablicy na Pałacu Prezydenckim

Bezpośrednio po wystąpieniu nastąpi odsłonięcie na Pałacu Prezydenckim tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu.


Ziobro: będzie zespół prokuratorski ds. śledztwa smoleńskiego. „Zrobimy wszystko, aby prawda wyszła na jaw”
Marsz pamięci

O godz. 19. odbędzie się msza św. w intencji ofiar katastrofy w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Wcześniej odbędzie się koncert Chóru Archikatedry Warszawskiej. Po mszy spod katedry wyruszy marsz pamięci przed Pałac Prezydencki. Całość obchodów zakończy o 21.00 kolejny Apel Pamięci i wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

6 lat od katastrofy

10 kwietnia 2010 r, pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria Kaczyńska, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wysocy urzędnicy państwowi, dowódcy rodzajów Sił Zbrojnych, parlamentarzyści, członkowie rodzin ofiar katyńskich.


Szydło: katastrofa smoleńska powinna być wreszcie wyjaśniona

Kalendarz transmisji

Październik 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
02-10-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych