zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Przerwa w rozmowach z protestującymi związkowcami na Śląsku. Wznowienie – wieczorem

17:23, 23.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Trwające w środę w Katowicach rozmowy protestujących związkowców z delegacją rządową zostały przerwane do wieczora - poinformowali przedstawiciele komitetu protestacyjnego. Strony mają wznowić negocjacje w środę o 20.00.


Podziel się:   Więcej

Protestujący związkowcy wznowili w środę przerwane krótko przed północą rozmowy z delegacją rządową o przyszłości górnictwa i energetyki. W ich ocenie na razie więcej jest rozbieżności niż punktów zbieżnych. Przedstawiciele rządu zapewniają, że są gotowi do rozmowy o szczegółach.

Trzygodzinną przerwę w rozmowach ogłoszono około 17.00. Przedstawiciele strony społecznej opuścili gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, gdzie odbywają się negocjacje. Przyczyn ogłoszenia przerwy nie podano. Strony nie komentują przebiegu dotychczasowych rozmów.

W siedmiu kopalniach: Ruda, Wujek, Piast-Ziemowit, Sośnica, Bolesław Śmiały, Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła trwa podziemny protest ponad 400 górników. Jak podał związek Sierpień'80, w środę jeden z górników protestujących od poniedziałku w kopalni Wujek zasłabł; karetka zabrała go do szpitala.

Związkowcy zaplanowali też dużą manifestację w najbliższy piątek w Rudzie Śląskiej. Wtorkowe, trwające blisko 11 godzin rozmowy zakończyły się bez konkretnych ustaleń.

– Są niewielkie elementy zbieżne, ale na razie póki co jest więcej elementów rozbieżnych. Jest stara maksyma, że diabeł tkwi w szczegółach. Myślę, że dzisiaj rozmowy o tych szczegółach będą decydujące, co będziemy robić dalej" - powiedział przed środowym spotkaniem lider śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz.

Przewodniczący delegacji rządowej wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń oświadczył w środę, że strona rządowa jest gotowa do rozmowy o szczegółach.

– Jesteśmy do tego przygotowani - to znaczy wszystkie wątpliwości będziemy tłumaczyć, wszystkie ewentualne rozbieżności wyjaśniać, wszystkie szczegóły - uszczegóławiać - mówił Soboń, który jest także pełnomocnikiem rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa.
– Nie ma żadnego limitu czasowego. Chodzi o to, żeby dojść nie tylko do porozumienia, które określi sytuację na dzisiaj i zamknie tę formę protestu, ale przede wszystkim do takiego porozumienia, które pokaże przyszłość dla sektora górniczego w Polsce. To jest naszym celem, i myślę, że to jest także cel strony społecznej - dodał wiceminister.

– Chcemy, aby te rozmowy przebiegały tak jak do tej pory - w otwartej, uczciwej, szczerej atmosferze - podkreślił Artur Soboń. Jak mówił, w rozmowach nie ma presji czasowej co do terminu zawarcia porozumienia, trzeba jednak pamiętać o trwającym pod ziemią proteście, który może być niebezpieczny dla jego uczestników.

– Wszystko jest zawsze możliwe, ale z całą pewnością dla nas to nie jest kwestia pierwszorzędna; oczywiście pamiętając o tym, w jak trudnej i niebezpiecznej sytuacji są ci, którzy zostali pod ziemią. Cały czas mamy ich w tyle głowy i wiemy, że ta forma protestu jest przede wszystkim dla tych, którzy protestują, niebezpieczna - mówił wiceminister. Ocenił, że byłoby najlepiej, aby podziemny protest zakończył się jak najszybciej.

– Ale na pewno nie jest naszą intencją, aby stawiać jakąkolwiek presję czasową - podsumował pełnomocnik rządu.
W ocenie Dominika Kolorza, pomyślne zakończenie rozmów być może będzie wymagało rozstrzygnięć politycznych, na wyższym szczeblu. – Wydaje się, że w tych elementach szczegółowych potrzebne są pewne decyzje polityczne. Nie wiem, czy delegacja ma aż tak duże kompetencje, żeby dzisiaj podejmować decyzje, czy też będzie potrzebowała konsultacji z samą górą" - powiedział lider śląsko-dąbrowskiej „S”.

Toczące się w Katowicach negocjacje dotyczą zasad i tempa transformacji górnictwa i energetyki oraz planu restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej. Związkowcy uważają, że transformacja regionu powinna być rozłożona na około 40 lat i kwestionują tempo odchodzenia od węgla w energetyce, wynikające z projektu Polityki Energetycznej Polski do 2040 r. Ich zdaniem, realizacja tej polityki oznaczałaby zamknięcie kopalń węgla kamiennego do 2036-37 r., co przyniosłoby - jak oceniają - katastrofalne skutki społeczne i gospodarcze.

Związki, które ponad tydzień temu powołały Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i ogłosiły pogotowie strajkowe, liczyły na udział w negocjacjach premiera Mateusza Morawieckiego. Ostatecznie związkowcy przystali na rozmowy z delegacją, mającą pełnomocnictwa szefa rządu do prowadzenia negocjacji. W skład rządowej delegacji, oprócz wiceministra Sobonia, weszli: pełnomocnik rządu ds. polityki surowcowej, wiceminister klimatu Piotr Dziadzio oraz szef gabinetu politycznego premiera Krzysztof Kubów.

Kalendarz transmisji

Listopad 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych