zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Przewodnicząca KBW: Wybory przebiegają spokojnie

08:21, 12.07.2020;   autor: akune;   źródło: PAP

Wybory przebiegają spokojnie – przekazała w niedzielę rano przewodnicząca Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak. O godz. 7.00 rozpoczęło się głosowanie w drugiej turze wyborów prezydenckich. Kandydują w niej ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.


Podziel się:   Więcej

Od godz. 7.00 w niedzielę wyborcy mogą oddawać swój głos w lokalach wyborczych.
Głosowanie zakończy się o godz. 21.00, do tego czasu trwa cisza wyborcza.

W drugiej turze wyborów będziemy można oddać głos na Andrzeja Dudę (kandydat z poparciem Zjednoczonej Prawicy) lub Rafała Trzaskowskiego (kandydat Koalicji Obywatelskiej).

– Nic się nie dzieje – przekazała w niedzielę rano przewodnicząca Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak, odnosząc się do rozpoczętego głosowania.


Druga tura wyborów prezydenckich. Głosowanie w reżimie sanitarnym
O czym należy pamiętać?

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości; dokument pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie wyborców i dopuszczenie go do głosowania. Jeśli wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

Obowiązuje reżim sanitarny

W lokalu wyborczym wyborca ma obowiązek zakrywania ust i nosa. Członek komisji poprosi wyborcę o zdjęcie na chwilę maseczki, aby go zidentyfikować, a następnie wyda jednostronicową kartę do głosowania, która będzie zawierała nazwiska dwóch kandydatów na prezydenta.


Głosowanie w reżimie sanitarnym. Pierwszeństwo m.in. dla seniorów i ciężarnych

Jak wygląda karta do głosowania?

Na dole każdej karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania. Autentyczność karty będą potwierdzały: wydruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej (za granicą jest to pieczęć konsulatu) oraz odcisk pieczęci obwodowej komisji wyborczej.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na dwie osoby.


Druga tura wyborów prezydenckich. Jak oddać ważny głos?
Cztery konferencje prasowe PKW

Państwowa Komisja Wyborcza w dzień wyborów ma mieć cztery konferencje prasowe. Na pierwszej, o godz. 10.00, PKW poinformuje o rozpoczęciu i przebiegu głosowania. Następnie o godz. 13.30 i 18.30 PKW będzie informować o frekwencji wyborczej i przebiegu głosowania. Na ostatniej konferencji o godz. 2.00 PKW przekaże informacje o zakończeniu głosowania.

W piątek szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak poinformował, że liczba osób uprawnionych do głosowania wynosi 29 937 795, w tym 519 431 wyborców głosujących za granicą. W porównaniu do pierwszej tury do głosowania za granicą zgłosiło się 150 tys. osób więcej.


Trwa cisza wyborcza. Za jej złamanie grożą wysokie grzywny

Kalendarz transmisji

Sierpień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 30
 31      
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych