zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Młodzieży: Chcemy być rzecznikiem młodego pokolenia

16:40, 14.10.2021;   autor: kawi;   źródło: PAP

Chcemy być rzecznikiem młodego pokolenia, jesteśmy otwarci na wszystkich młodych; deklaruję, że podczas prac Rady nie będzie tematów tabu - powiedział w czwartek prezydencki doradca, szef powołanej w czwartek przez prezydenta Rady ds. Młodzieży Łukasz Rzepecki.


Podziel się:   Więcej

Prezydent Andrzej Duda powołał w czwartek podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Radę ds. Młodzieży; jej szefem został prezydencki doradca ds. młodzieży Łukasz Rzepecki.

Podczas późniejszego briefingu prasowego Rzepecki wskazywał, iż powołanie Rady pokazuje, „że głos młodego pokolenia jest jeszcze bardziej słyszany i dostrzegany w Pałacu Prezydenckim”.

Wyraził zadowolenie z tego, że w skład Rady weszli przedstawiciele różnych środowisk młodzieżowych, m.in. organizacji edukacyjnych, klimatycznych, międzynarodowych, działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami, rolniczych czy sportowych.

- Chcemy być rzecznikiem młodego pokolenia. Tak jak pan prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w pracach tej Rady mogą brać udział wszyscy, którzy będą chcieli się z nami spotkać. Będziemy Radą otwartą na wszystkie organizacja młodzieżowe, społeczne, lokalne, ogólnopolskie - zapowiedział. Zadeklarował również, że dołoży wszelkich starań, by Rada była „dynamiczna, pracowita”. - Już od dziś zabieramy się do intensywnej pracy, jesteśmy otwarci dla wszystkich młodych - dodał.

Budżet na 2022 r. ma być uchwalony 17 grudnia br.
- Obiecywałem to na Radzie moim współpracownikom, także i wam, młodym obiecuję, że nie będzie tematów tabu. Jeśli będą pojawiać się tematy ciężkie, które trzeba będzie poruszyć, będziemy to robić, ścierać się poglądami, ale wypracowywać je - mam nadzieję - w konsensusie, rozmowie, dialogu - podkreślił.

Głos podczas briefingu zabrały również inne osoby powołane w skład Rady. Maja Jeśmanowicz, reprezentująca Związek Dużych Rodzin „Młodzi na Plus”, przekonywała, że „młodzi ludzie to przyszłość Polski, to od nich zależy, jak ta Polska będzie wyglądała”. - Bardzo się cieszę, że wreszcie mamy głos i że będziemy mogli głośno mówić o naszych potrzebach, ale też wprowadzać różne propozycje rozwiązań tych problemów - zaznaczyła.

Przewodniczący Parlamentu Studentów RP Mateusz Grochowski wyraził zadowolenie z faktu, że będzie miał okazję współpracować „z tak licznym gronem organizacji (z) całego środowiska, nie tylko studenckich, ale też wszystkich młodych ludzi”.

Kinga Dróżdż z Integracyjnego Klubu Sportowego podkreśliła, że w swej pracy będzie chciała się skupić na promocji sportu osób z niepełnosprawnościami, „zachęcić ludzi do wyjścia z domu, młodzież do otwarcia się na nowe środowiska, nowe możliwości, perspektywy”.

- Poruszymy na pewno tematykę edukacji klimatycznej, która musi być w Polsce lepsza, bardziej powszechna, (...) o depresji klimatycznej, a także o innych tematach związanych z klimatem, jak sprawiedliwa transformacja czy bioróżnorodność - mówiła z kolei przewodnicząca Młodzieżowej Rady Klimatycznej Sylwia Łyskawka.

Rzepecki zapowiedział, że kolejne posiedzenie Rady planowane jest na listopad. - Oczywiście, jeśli będzie taka potrzeba, że jakiś temat będzie pilny, nie wykluczamy, że spotkamy się wcześniej - zaznaczył.

Prezydent Andrzej Duda powołał Radę ds. Młodzieży

Kalendarz transmisji

Październik 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych