zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Przewodniczący „S” Piotr Duda: Z premierem rozmawialiśmy o powstrzymaniu cen energii, płacach i o emeryturach stażowych

11:06, 05.10.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP, Twitter

Dzisiejsze spotkanie opierało się na trzech punktach: powstrzymanie cen energii, regulacje płacowe w sferze finansów publicznych i emerytury stażowe - podkreślił po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.


Podziel się:   Więcej

W środę odbyło się spotkanie Mateusza Morawieckiego z przedstawicielami NSZZ „Solidarność”.

- Bardzo dziękuję za dialog dotyczący chociażby minimalnego wynagrodzenia, które w przyszłym roku wzrośnie docelowo o prawie 20 procent. To jest bardzo ważne, że trzymamy się tego reżimu, że minimalnie wynagrodzenie będzie przynajmniej na poziomie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w naszym kraju. To był postulat Solidarności. On jest realizowany - podkreślił po spotkaniu z premierem przewodniczący NSZZ „Solidarność” Piotr Duda.

- Dzisiejsze spotkanie opierało się na trzech punktach. Między innymi dotyczyło powstrzymania cen energii. Nie tylko elektrycznej, ale w ogóle nośników energii. To bardzo ważne, aby te ceny powstrzymać na odpowiednim poziomie i żebyśmy nie wpadli w tzw. ubóstwo energetyczne - tłumaczył przewodniczący „S”.

Wskazał, że drugim postulatem NSZZ „Solidarność” jest regulacja płac w sferze finansów publicznych. - Jeżeli rząd proponuje na 2023 rok podwyżki na poziomie 7,8 proc., to my się z tym nie zgadzamy. Ale to jest to, co pan premier mówił. Na tym polega dialog, że o tym rozmawiamy. My będziemy ten temat drążyć - zapowiedział Piotr Duda.

Premier: Musimy w społeczeństwie polskim poszukiwać nie wojny, lecz kompromisu i nie sporów, lecz zgody
 
 
 
...
 
- Zaapelowałem także do pana premiera o powołanie wspólnego zespołu rząd-Solidarność, abyśmy na te tematy mogli w dalszym ciągu rozmawiać, nie zamykając sobie drogi do dialogu społecznego - podkreślił.

Zaznaczył, że ostatnią sprawą, której nie odpuści, są emerytury stażowe. - Apeluję po raz kolejny do pani marszałek Witek w obecności pana premiera o to, aby odmrozić projekt ustawy i ten prezydencki, i ten obywatelski, żebyśmy te rozwiązania mogli wypracować na komisji, a nie na partyjnych spotkaniach - dodał przewodniczący NSZZ „Solidarność”.

Kalendarz transmisji

Listopad 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
27-11-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych