zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Przewodniczący Seimasu zaprosił marszałek Sejmu na obchody Dnia Odzyskania Niepodległości Litwy

19:36, 28.01.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Współpraca parlamentarna, bezpieczeństwo w regionie, rozwój i umacnianie współpracy państw Europy Środkowo-Wschodniej oraz polityka historyczna to główne tematy wtorkowego spotkania marszałek Sejmu Elżbiety Witek z przewodniczącym litewskiego Seimasu Viktorasem Pranckietisem.


Podziel się:   Więcej

Marszałek Elżbieta Witek potwierdziła na spotkaniu, że ukonstytuowała się już polska delegacja do Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu oraz Senatu RP i Seimasu Litwy oraz polsko-litewska grupa parlamentarna.

Marszałek podziękowała także przewodniczącemu Seimasu za jego obecność na poniedziałkowych uroczystościach z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Jak podkreśliła, „to bardzo ważne, tym bardziej, że niektórzy próbują pisać historię na nowo”. – Jak się okazuje, kilkadziesiąt lat po wojnie musimy cały czas dbać o prawdę o tych wydarzeniach – mówiła Witek.

Viktoras Pranckietis oficjalnie zaprosił marszałek Witek na obchody Dnia Odzyskania Niepodległości Litwy, przypadający 11 marca. Podkreślił też, że Litwini i Polacy podobnie postrzegają historię, łączą ich te same wartości oraz wspólna przeszłość historyczna. Elżbieta Witek z kolei podziękowała Seimasowi za przyjęcie uchwały o ustanowieniu 2020 r. Rokiem Jana Pawła II.

Na spotkaniu poruszono również kwestie bezpieczeństwa w regionie, w tym te dotyczące energetyki. Marszałek Witek zaznaczyła, że Polska pracuje nad dywersyfikacją źródeł energii. "Nawiązała przy tym do projektu Nord Stream 2 i konieczności systematycznego tłumaczenia partnerom w Europie politycznej natury tego projektu" - poinformowała Kancelaria Sejmu. Przewodniczący Seimasu podkreślił, że strona litewska w pełni podziela polskie stanowisko w tej sprawie. Dodał, że ważny jest wspólny głos państw regionu.

Rozmówcy zgodnie ocenili, że wspólne inicjatywy państw Europy Środkowo-Wschodniej są niezwykle istotne. Wymieniono w tym kontekście takie projekty jak Grupa Wyszehradzka czy Trójmorze. Zgodnie stwierdzono, że dzięki nim głos państw regionu jest bardziej słyszalny.

Marszałek Sejmu: Polska jest suwerennym państwem i nie łamie prawa europejskiego

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
      1 2
 3 4 5 6 7 8 9
 10 11 12 13 14 15 16
 17 18 19 20 21 22 23
 24 25 26 27 28 29 
23-02-2020
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych