zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier otrzyma Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP

09:08, 18.09.2019;   autor: akune;   źródło: sejm.gov.pl

W Sali Kolumnowej Sejmu odbędzie się w środę po południu uroczystość wręczenia przez marszałek Sejmu Elżbietę Witek Krzyża Wielkiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Węgier László Kövérowi.


Podziel się:   Więcej

Wcześniej politycy będą rozmawiać w cztery oczy. Przed spotkaniem marszałek Sejmu przekaże przewodniczącemu węgierskiego parlamentu uchwałę Izby w sprawie upamiętnienia pomocy udzielonej Polakom przez Węgrów w czasie II wojny światowej.

Dokument został przyjęty 30 sierpnia podczas 85. posiedzenia. Posłowie przypomnieli w nim, że Królestwo Węgier nie wzięło udziału w ataku na Polskę, zaś na Węgrzech pod rządami regenta Miklósa Horthyego bezpieczne schronienie znalazło ponad 100 tys. polskich cywilnych i wojskowych uchodźców, w tym wiele dzieci.

Polsko-węgierska współpraca parlamentarna jest w ostatnich latach bardzo ożywiona. Przewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego wielokrotnie odwiedzał w tym czasie Warszawę, m.in. w czerwcu br., kiedy uczestniczył w IV Szczycie Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej #EUROWAW2019.


Grupa Wyszehradzka nie ma wspólnego kandydata na szefa KE

Dwa lata temu odbyła się z kolei w Sejmie uroczystość podpisania porozumienia o partnerstwie strategicznym między parlamentami obu krajów oraz wręczenia László Kövérowi Krzyża Komandorskiego Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.


„Porozumienie krokiem do zacieśniania współpracy między Polską i Węgrami”

Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej jest nadawany cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami.


Prezydent Węgier Janos Ader odznaczony Orderem Orła Białego

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30     
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych