zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Przydacz: W sprawie KPO prezydent kieruje się własnymi przekonaniami i analizami

15:33, 27.01.2023;   autor: akune;   źródło: IAR

Własne przekonania i analizy, a nie wskazania zewnętrznych instytucji – tak szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz mówi o tym, czym będzie kierował się prezydent przy decyzji o ustawie o Sądzie Najwyższym.


Podziel się:   Więcej

Przyjęcie nowelizacji ma wypełnić tak zwany kamień milowy w zakresie sądownictwa i umożliwić wypłatę Polsce unijnych środków na Krajowy Plan Odbudowy.

Prezydencki minister w Programie Pierwszym Polskiego Radia dystansował się od pomysłu opozycji, by do prac nad ustawą w Senacie włączyć Komisję Wenecką.

Marcin Przydacz ocenił, że służy to przede wszystkim wydłużaniu procesu legislacyjnego, co - jak dodał - sprzyja blokowaniu wypłaty funduszy.

– Pan prezydent ma najgłębszy i najbardziej uzasadniony mandat do podejmowania tego typu decyzji. Głosowały na niego miliony Polaków, właśnie po to, by podejmował takie decyzje i podejmuje je, opierając się na własnym wyobrażeniu, własnej analizie i ewentualnie, jeśli już to analizie swojego własnego zaplecza prawniczego. I tak będzie podejmował decyzję. Nie sądzę, by Komisja Wenecka była tutaj wartością dodaną, na pewno nie pozwoli to w szybszym i lepszym podjęciu tej decyzji – powiedział Marcin Przydacz.


W poniedziałek komisje senackie zajmą się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym
Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym przewiduje przejęcie spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów przez Naczelny Sąd Administracyjny, a także rozszerzenie testu bezstronności sędziów.


Szynkowski vel Sęk: Środki z KPO pod koniec roku

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30 31  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych