zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Przygotowania na możliwą falę uchodźców z Ukrainy. Spotkanie premiera z wojewodami

21:33, 25.11.2022;   autor: msies;   źródło: PAP

Działania podejmowane w związku z potencjalną falą uchodźców z Ukrainy, w tym kwestie dotyczące możliwości zakwaterowania, logistyki i opieki zdrowotnej – były wśród tematów spotkania premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów i wojewodów, jakie odbyło się w piątek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.


Podziel się:   Więcej

O spotkaniu strona rządowa poinformowała w zamieszczonym na stronie internetowej komunikacie; odbyło się ono w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego. Wzięli w nim udział także, m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski i minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

W komunikacie po tym posiedzeniu podkreślono, że „Rosja w sposób barbarzyński i desperacki atakuje ukraińską ludność cywilną oraz infrastrukturę krytyczną” i „chce odciąć bezbronnych cywilów od prądu, ciepła czy bieżącej wody”. Wskazano, że nadchodząca zima będzie wymagała od Polaków „odpowiedzialności i gotowości do pomocy”.

„Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną ukraińską, aby monitorować aktualną sytuację humanitarną i potrzeby ukraińskich cywili poszkodowanych w wyniku rosyjskiego barbarzyństwa. Jednocześnie, koordynujemy działania w naszym kraju, które usprawnią przyjęcie potencjalnej fali uchodźców z Ukrainy. Pomożemy osobom, które będą musiały schronić się w naszym kraju” – czytamy w komunikacie.

Zaznaczono w nim, że „Polacy już raz zdali egzamin z solidarności”. „Jesteśmy gotowi, aby dalej wspierać naszych sąsiadów, którzy będą potrzebować pomocy” – podkreślono.

W komunikacie zaznaczono, że na ten moment nie zaobserwowano zwiększonego ruchu na granicy z Ukrainą. Podkreślono, że rząd jest gotów „w każdej chwili” uruchomić dodatkowe punkty recepcyjne i łańcuchy logistyczne dla uchodźców, a ministrowie przekazali premierowi informacje o postępach prac w poszczególnych kwestiach. Omówiono między innymi aktualizację bazy miejsc zakwaterowania, kwestię gotowości służb oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi.

„Warto przypomnieć, że we wszystkich województwach nadal funkcjonują tzw. punkty recepcyjne, których zadaniem jest zorganizowanie opieki osobom przekraczającym granicę ukraińsko-polską. Osoby te mają zapewnione wyżywienie oraz miejsce odpoczynku, udzielana jest im także podstawowa opieka medyczna i przekazywane informacje o zasadach pobytu oraz dostępnych formach pomocy” – podkreślono w komunikacie.

Wskazano, że od 24 lutego do połowy października 2022, w szczytowym momencie funkcjonowało 39 punktów recepcyjnych dla obywateli Ukrainy, a obecnie działa 21 takich punktów. We wszystkich tych miejscach pomoc znalazło blisko 1,4 mln obywateli Ukrainy – podkreśla KPRM. Informuje, że zorganizowano również dziesiątki tysięcy miejsc zbiorowego zakwaterowania, w których schronienie dotychczas znalazło ponad 450 tysięcy osób.