zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

„Przygotowania Poczty Polskiej do wyborów korespondencyjnych „idą pełną parą”

20:58, 14.04.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Działamy w stanie wyższej konieczności i nie ma dzisiaj innej, bezpiecznej drogi przeprowadzenia wyborów prezydenckich niż w formie korespondencyjnej, będą to wybory uczciwe, transparentne i niegodzące w żadne prawa obywateli – powiedział we wtorek wicepremier Jacek Sasin.


Podziel się:   Więcej

Sasin pytany w Polsat News jak wyglądają przygotowania Poczty Polskiej do wyborów korespondencyjnych odparł, że „przygotowania idą pełną parą”. Mówił, że podstawą do tych przygotowań są obowiązujące przepisy „mówiące o konieczności przygotowania się do korespondencyjnego głosowania ogromnej rzeszy Polaków – seniorów powyżej 60. roku życia”.

– To jest ok. 10 mln osób w Polsce i czy się biedzimy przygotowywać do 10 mln wyborców czy 30 mln wyborców to tak naprawdę to jest tylko kwestia różnicy skali, natomiast przygotowania są podobne – powiedział wicepremier.

Wyjaśnił, że chęć przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych wynika z tego, że „dzisiaj mamy sytuację nadzwyczajną”. – I w normalnej sytuacji, kiedy nie byłoby epidemii i można by było głosować osobiście w lokalach wyborczych, na pewno taki proces głosowania jest procesem lepszym i preferowalibyśmy taki proces, natomiast działamy w sytuacji nadzwyczajnej, w stanie wyższej konieczności – mówił Sasin.
Przekonywał, że „dzisiaj nie ma żadnej, zgodnej z konstytucją drogi odwołania czy przesunięcia wyborów prezydenckich”. Sasin ocenił, że nie ma dzisiaj żadnych podstaw, żeby wprowadzać stan nadzwyczajny. Jego wprowadzenie – zdaniem Sasina – miałoby tylko jeden cel, czyli odwołanie wyborów. – To jest precedens, który wprost godzi w podstawy demokracji i my tą drogą nie pójdziemy – powiedział Sasin.

– Nie ma dzisiaj innej, bezpiecznej drogi przeprowadzenia tych wyborów jak wybory korespondencyjne. A takie przepisy, które przyjęliśmy zapewniają, że nie tylko to będą wybory bezpieczne, ale również uczciwe, transparentne, tajne, niegodzące w żadne prawa obywateli" - powiedział wicepremier.

Zapewnił, że w wyborach korespondencyjnych prawo do głosowania będą miały osoby niewidome i zostaną dla nich przygotowane specjalne nakładki na karty wyborcze.
Wprowadzenie głosowania korespondencyjnego

Niedawna nowelizacja Kodeksu wyborczego – dokonana poprawką posłów PiS wprowadzoną podczas prac nad tzw. tarczą antykryzysową – zakłada rozszerzenie możliwości głosowania korespondencyjnego o osoby mające ponad 60 lat i te, które znajdują się w kwarantannie. Dotychczas z takiej formy głosowania mogły skorzystać tylko osoby niepełnosprawne.

Już po tej nowelizacji Kodeksu wyborczego, została uchwalona w Sejmie ustawa zakładająca, że w wyborach prezydenckich 2020 r. głosowanie będzie wyłącznie korespondencyjne, czyli wszyscy wyborcy, chcący uczestniczyć w wyborach, mają oddawać głos w takiej formie.

Ustawa dotycząca głosowania korespondencyjnego trafiła teraz do Senatu. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział już, że na rozpatrzenie tej ustawy Senat wykorzysta przysługujące mu na to 30 dni. Oznacza to, że o tym, jak będziemy głosować w wyborach prezydenckich, będziemy wiedzieli dopiero na krótko przed wyborami.

Wybory prezydenckie zaplanowane są na 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, 24 maja odbyć ma się druga tura wyborów.

Jednak ustawa dotycząca głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. przewiduje, że w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego wcześniej w postanowieniu; nowy termin wyborów prezydenta musi odpowiadać terminom przeprowadzenia tegorocznych wyborów wypływających z przepisów konstytucji.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
19-09-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych