zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Przygotowywany jest specjalny program pomocy psychiatrycznej dla dzieci

14:52, 19.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Premier Mateusz Morawiecki zapewnił mnie, że przygotowywany jest specjalny program pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci; szczegóły będą podane w środę - poinformował we wtorek prezydent Andrzej Duda.


Podziel się:   Więcej

Podczas sesji pytań i odpowiedzi, w której obok prezydenta udział wzięli również minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz szef KPRM, pełnomocnik rządu ds szczepień Michał Dworczyk, padło m.in. pytanie, dlaczego w kraju, w którym około 630 tys. dzieci wymaga wsparcia psychiatrycznego i psychologicznego w pięciu województwach nie funkcjonuje żaden oddział psychiatryczny dla dzieci w kryzysie.

Prezydent odpowiedział, że ta kwestia była już poruszona w poprzednim tygodniu podczas spotkania z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem.

– Mówiliśmy wtedy o dzieciach i młodzieży. I mówiłem - ponieważ też się ta kwestia pojawiła - że jestem właśnie po rozmowie z panem premierem Mateuszem Morawieckim, gdzie pan premier mnie zapewnił, że jest przygotowywany specjalny dedykowany program pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci - podkreślił Duda.

O problemach psychiatrii dziecięcej podczas debaty w Senacie
Jak dodał, zagadnienie to będzie jeszcze w tym tygodniu przez premiera i ministra omawiane. – Ta kwestia jest w tej chwili poruszana, jest podjęta jako kwestia bardzo ważna w działalności polskiego rządu, także w mojej działalności, a szczegóły będą podane państwu do wiadomości jeszcze w tym tygodniu - powiedział prezydent.

Dodał, powołując się na Dworczyk, że informacje w tej kwestii podaną zostaną „nawet jutro”. Wcześniej we wtorek Dworczyk poinformował, że w środę premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawią program wsparcia psychiatrii dziecięcej.

Prezydent zapewnił, że sprawa pomocy psychiatrycznej dla dzieci nie jest bagatelizowana. – Życie i zdrowie psychiczne dzieci jest dla nas niezwykle istotne. Zapewniam, że rozumiemy doskonale wszystkie uwarunkowania, jakie wiążą się z pandemią koronawirusa i trudną sytuacją dzieci i młodzieży. Zapewniam, że podjęte zostaną tutaj środki zaradcze. Także i środki finansowe na to - oprócz działań instytucjonalnych - z całą pewnością też się znajdą – zadeklarował Duda.

Marszałek Senatu i szef WOŚP zapowiadają debatę o psychiatrii dziecięcej

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych