zaloguj się
Dostępność

 
header("X-php: 103");
Strona główna » Aktualności

Przypaśniak: Walczyliśmy z wyłudzeniami, było zalecenie by skupić się na VAT

18:14, 05.02.2019;   autor: akune, msies;   źródło: PAP

– Proceder wyłudzenia VAT w obrocie prętami stalowymi, najpierw z polskich hut, a potem z Łotwy, zostały zlikwidowane po ich zidentyfikowaniu – zeznał we wtorek przed komisją śledczą ds. VAT b. dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach Jacek Przypaśniak.


Podziel się:   Więcej

Przypaśniak mówił, że w UKS już w 2009 r. obserwowano proceder wyłudzeń VAT, w którym polska stal w ramach obrotu wewnątrzwspólnotowego wracała do Polski. – Ten proceder został przez nas rozpoznany i wyeliminowany, w 2011 r. ten „przekręt” był praktycznie zakończony – oświadczył.

Pod koniec 2012 r. Przypaśniak znalazł się w grupie roboczej do spraw walki z wyłudzeniami w obrocie stalą zbrojeniową. Jak wyjaśnił, chodziło o import tej stali z Łotwy z pominięciem podatku VAT.

Jak mówił, w 2012 r. uczestniczył w spotkaniu u wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza z branżą hutniczą. Podczas spotkania przedstawiciele branży poinformowali, że odnotowali spadek sprzedaży prętów z polskich hut, sprawdzili hurtownie i okazało się, że zalegają tam pręty z huty na Łotwie.

Przypaśniak podkreślił, że grupa robocza szybko doszła do wniosku, że pręty z łotewskiej huty „w dużych, jak na realia polskie, ilościach” są sprowadzane do Polski poprzez tzw. znikających podatników i trafiają do obrotu bez VAT, co pozwalało obniżyć ich cenę. – Środkami kontrolnymi zamknęliśmy temat huty łotewskiej. Potem, w kilka miesięcy, doprowadziliśmy do zaniknięcia tego procederu – mówił świadek. W jego ocenie, był to „fajny” przykład dobrej współpracy służb skarbowych i specjalnych.

B. dyrektor zaznaczył, że w raporcie na temat stali, który wtedy sporządził wskazał na dalsze zagrożenia, ponieważ w miejsce huty na Łotwie pojawiły się dwie inne, konkretne huty – włoska i „chyba bułgarska”, które wtedy zaczęły zwiększać dostawy do Polski.


Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłucha Jacka Przypaśniaka
 
 
 
...
 
„Walka z wyłudzeniami podatkowymi szła coraz lepiej”

– Walka z wyłudzeniami podatkowymi szła coraz lepiej – zeznał Przypaśniak. Jak podkreślał, zmiany w służbach skarbowych miały charakter ewolucyjny.

Jeżeli tylko była możliwość podjęcia próby zablokowania pieniędzy (na kontach oszustów – PAP), to je blokowano – mówił b. dyrektor. – Wydaje mi się, że to były całkiem znaczne kwoty – dodał.

Przypaśniak wskazał, że kiedy w przypadku prętów stalowych z Łotwy okazało się, że odbiorcami ich są tzw. znikający podatnicy, udało się w końcu zablokować pieniądze na koncie firmy, która zaczęła działalność zaledwie miesiąc wcześniej. – W trzy miesiące po tym proceder wokół prętów z Łotwy zakończył się, jego twórcy zrozumieli, że jesteśmy krok do przodu – zaznaczył.

Pytany o odwrócony VAT na pręty stalowe, Przypaśniak ocenił, że stosowanie tego mechanizmu nie jest to do końca skuteczne, bo nie przekreśla możliwości oszustw, a z punktu widzenia efektywności kontroli – budzi wątpliwości co do kwoty podatku, jaka powinna być odprowadzona.

Przypaśniak był też pytany, czy do UKS w Katowicach przychodziły donosy na przedsiębiorców, u których występowały nieprawidłowości podatkowe. – Wszelkiego rodzaju informacji i donosów mnóstwo. Wszystkie zawiadomienia, które wpływały były przekazywane do działu analiz i sprawozdawczości, który weryfikował te dane – mówił.

Świadek zwrócił też uwagę, że co roku departament kontroli skarbowej MF wydawał wytyczne określające priorytety działania kontroli skarbowej na cały rok. – Były to priorytety branżowe np. paliwa. Jednak za terenie woj. śląskiego nie można było się ograniczyć tylko do tych dziedzin. Realizowaliśmy, to co największe najbardziej niebezpieczne i szkodzące interesowi Skarbu Państwa – oświadczył.

Przypaśniak zapewnił też, ze UKS w Katowicach podczas realizacji kontroli skarbowych nie omijał przepisów. – W jakimkolwiek towarze w zakresie podatku od towarów i usług, który generował nieprawidłowości działaliśmy z innymi organami i takie postępowanie było wszczynane, jako druga cześć naszego działania. Uważam, że nasze postępowanie było bardzo potrzebne – zaznaczył.Premier: mafie VAT-owskie zostały pokonane
„Było zalecenie by skupić się na wyłudzeniach VAT” Jak mówił przed komisją Przypaśniak, pamięta, że padło zalecenie „wszystko na VAT”, i jak „mu się zdaje”, pochodziło ono od wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza. Świadek nie mógł sobie jednak przypomnieć roku, w którym padło. Zaznaczył, że na skutek tego zalecenia, służby skarbowe były coraz bardziej obciążane kontrolami spraw VAT–owskich, a kontroli innych obszarów było mniej. – Można to sprawdzić w dokumentach, dotyczących przeprowadzanych kontroli – zaznaczył.

Odpowiadając na pytania posłów Przypaśniak oświadczył, że nigdy nie spotkał się z poleceniem, by „nie ruszać paliw”. – Myśmy te paliwa ruszyli – powiedział, przytaczający przykład działań UKS wobec przestępczości związanej z paliwami. Zaznaczył, że metody przestępców ewoluowały, a w miarę jak służby skarbowe odkrywały kolejne sposoby, w ich miejsce pojawiały się nowe procedery. Ocenił, że od roku 2000 działalność mafii paliwowej przybierała „4–5 różnych form”. Podkreślał, że w 2014 r. UKS był już w stanie w ciągu 2–3 dni od nielegalnego transportu paliwa, zablokować pieniądze na koncie zamieszanej w ten proceder firmy.`


Majszczyk: Mieliśmy świadomość, że VAT jest podatny na nadużycia
Komisja bada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

Komisja śledcza ds. VAT powołana została na początku lipca 2018 r. Ma zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Zbada okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. W uzasadnieniu uchwały napisano, że w latach 2007-2015 można było zaobserwować zjawisko stopniowego rozszczelnienia systemu VAT.

Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, „w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych”.


Jacek Kaute: mieliśmy wiedzę o oszustwach, podejmowaliśmy działania