zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

Przywódcy UE: Wzywamy wszystkich Europejczyków, by zadbali o siebie oraz o innych

22:28, 29.10.2020;   autor: akune;   źródło: PAP, Twitter

– Wzywamy wszystkich Europejczyków, by zadbali o siebie oraz o innych - powiedział szef Rady Europejskiej Charles Michel po zakończeniu specjalnej wideokonferencji unijnych przywódców na temat pandemii koronawirusa.


Podziel się:   Więcej

– Jesteśmy zjednoczeni, bo wszyscy jesteśmy na tej samej łodzi. To poważny kryzys, druga fala, która ponownie nas testuje – zauważył szef Rady Europejskiej.

– Rozprzestrzenianie się wirusa przytłoczy nasze systemy opieki zdrowotnej, jeśli nie będziemy działać natychmiast – powiedziała na konferencji w Brukseli po wideoszczycie unijnym szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

– Sytuacja zdrowotna w UE jest bardzo poważna. Rośnie liczba infekcji, rośnie liczba hospitalizacji. Rośnie też liczba ofiar śmiertelnych, na szczęście nie tak szybko, ponieważ dziś rozumiemy lepiej, jak zajmować się pacjentami z Covid-19 i chorobą. Rozprzestrzenianie się wirusa przytłoczy nasze systemy opieki zdrowotnej, jeśli nie będziemy działać natychmiast – powiedziała.

Dlatego – jak wskazała ľ tak ważna jest współpraca między państwami członkowskimi.


Wideokonferencja unijnych przywódców ws. pandemii


Szefowie państw i rządów krajów UE potępili ataki terrorystyczne we Francji
,h2> 220 mln euro na transport pacjentów miedzy krajami UE
Komisja Europejska udostępni 220 mln euro aby umożliwić transport pacjentów chorych na COVID-19 między państwami członkowskimi, jeśli będzie taka potrzeba - poinformowała Ursula von der Leyen.

Zapowiedziała, że kierowana przez nią instytucja uruchomi ponadto platformę, dla specjalistów, by mogli wymieniać się informacjami dotyczącymi pandemii.

Komisja ma też pracować nad zatwierdzeniem na poziomie unijnym szybkich testów antygenowych. W planach jest ponadto uruchomienie pilotażowego programu dotyczącego europejskiego formularza lokalizacyjnego dla pasażerów i wprowadzenie go w całej UE przed końcem roku.

Von der Leyen zaapelowała też o masowe ściąganie aplikacji wspomagających wykrywanie kontaktów z osobami zakażonymi. Jak poinformowała na razie aplikacje z trzech krajów są połączone tak, że wymieniają się miedzy sobą informacjami, ale kilkanaście innych ma działać w ten sposób wkrótce.


Premier Morawiecki: Musimy zdusić drugą falę COVID-19

Podróżowanie w obecnych okolicznościach niewskazane


W obecnych okolicznościach podróże, które nie są konieczne są niewskazane; podróżowanie powinno zostać zredukowane tylko do niezbędnych przypadków – oświadczyła szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

– Po tym jak pierwsza fala (pandemii) opadła, znieśliśmy pewne ograniczenia za szybko. Nie chodzi tu tylko o podróże, bo w ostatnich tygodniach i dziś wieczorem rozmawialiśmy o tym, że mamy wiele różnych środków, które są kluczowe, by utrzymywać liczby zakażeń na niskich poziomach – podkreśliła von der Leyen.

Jak tłumaczyła konieczne będzie zwalczenie wirusa i utrzymanie niskiej liczby zakażeń do czasu, gdy społeczeństwa nabędą odporność przez szczepienia.

– Będziemy musieli być bardzo ostrożni jeśli chodzi o znoszenie restrykcji i mieć świadomość, że najbardziej efektywny instrument jaki mamy, to to, jak sami się zachowujemy. To są maski, to jest dystans, unikanie zamkniętych pomieszczeń ze słabą wentylacją – podkreśliła.


Od środy do 27 października zakaz lotów do 29 państw

Kalendarz transmisji

Styczeń 2023
PnWtŚrCzPtSoNd
       1
 2 3 4 5 6 7 8
 9 10 11 12 13 14 15
 16 17 18 19 20 21 22
 23 24 25 26 27 28 29
 30 31     
27-01-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych