zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

PSL wzywa do dymisji ministra zdrowia

16:49, 14.01.2022;   autor: ansa;   źródło: PAP

Po rezygnacji większości członków Rady Medycznej przy premierze lider PSL Władysław Kosiniak–Kamysz wezwał w piątek do dymisji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Zadeklarował też gotowość do prac nad wspólnym wnioskiem opozycji o odwołanie szefa MZ, którego nazwał „rzecznikiem koronawirusa”.


Podziel się:   Więcej

Trzynastu z siedemnastu członków Rady Medycznej poinformowało w piątek o rezygnacji z doradzania rządowi w sprawie epidemii. Jak napisali lekarze w oświadczeniu przekazanym PAP, powodem ich decyzji był „brak wpływu rekomendacji na realne działania„ i „wyczerpanie się dotychczasowej współpracy”. „Jako Rada Medyczna byliśmy niejednokrotnie oskarżani o niedostateczny wpływ na poczynania Rządu. Jednocześnie obserwowaliśmy narastającą tolerancję zachowań środowisk negujących zagrożenie COVID–19 i znaczenie szczepień w walce z pandemią, czego wyrazem były również wypowiedzi członków Rządu lub urzędników państwowych – napisało 13 członków rady.

Prezes PSL Władysław Kosiniak–Kamysz sytuację, jaka powstała po rezygnacji większości członków Rady Medycznej, określił jako „bezprecedensową”. – 13 na 17 członków Rady Medycznej przy premierze, powołanej do walki z pandemią, ekspertów, naukowców, lekarzy, zrezygnowało, położyło „papiery na stole” i dało wotum nieufności wobec tego rządu, wotum nieufności wobec ministra zdrowia – ocenił lider Stronnictwa, który sam jest lekarzem.

– To jest tak naprawdę powiedzenie, że „nie słuchaliście nas”, nie chcecie wiedzy medycznej, prawdy medycznej, kierujecie się wyłącznie sondażami i jesteście zakładnikami garstki posłów w waszym klubie, którzy rządzą dzisiaj Polską i waszą partią – podkreślił Kosiniak–Kamysz. Dodał, że to właśnie tacy posłowie, jak Anna Maria Siarkowska czy Janusz Kowalski „rządzą dzisiaj PiS–em i Polską”.

Według niego minister zdrowia stał się „rzecznikiem koronawirusa”, ponieważ „podaje tylko statystyki”. – A partią i rządem zarządzają posłowie, którzy nie kierują się wiedzą medyczną i nauką – powtórzył szef ludowców. Zwrócił ponadto uwagę, że „włos z głowy nie spadł” małopolskiej kurator oświaty Barbarze Nowak, która w zeszłym tygodniu nazwała szczepionki przeciwko Covid–19 „eksperymentem”. – To jest wierutna bzdura, bo trudno znaleźć szczepionkę lepiej przebadaną niż właśnie szczepionka na koronawirusa – stwierdził polityk


Trzynastu członków Rady Medycznej rezygnuje z doradzania rządowi w sprawie epidemii
Kosiniak–Kamysz wezwał do dymisji ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. – Tak naprawdę premier i rząd powinni podać się z tego powodu do dymisji, bo nie potrafią zarządzać w trakcie pandemii. Zdrowie i życie ludzie nie jest dla nich najwyższym nakazem – to jest dyskwalifikujące w zarządzaniu państwem – ocenił szef PSL.

Zadeklarował, że jest też gotów pracować nad zaproponowanym przez Lewicę wspólnym wnioskiem opozycji o odwołanie ministra Niedzielskiego. – Nie mamy powodu bronić jakiegokolwiek ministra tego rządu, a już na pewno nie ministra Adama Niedzielskiego, bo on sam abdykował, sam zrzekł się pełnienia swojej funkcji – nie przedstawia ustaw, nie wysyła zaproszeń na szczepienia, nie wyznacza dat szczepienia, nie daje ulgi, nie dba o zdrowie i życie, nie wypełnia swoich konstytucyjnych obowiązków, więc oczywiście, że poprzemy taki wniosek – powiedział Kosiniak–Kamysz.

Poseł KP–PSL Jarosław Rzepa wezwał z kolei rząd, żeby podjął wreszcie skuteczne działania w walce z pandemią, m.in. zwiększył liczbę testów na koronawirusa. Jego zdaniem resort zdrowia powinien także wysyłać zaproszenia na szczepienia z konkretną datą i miejscem do osób niezaszczepionych. – Być może w ten sposób posłuchaliby tego apelu – zaznaczył Rzepa.

Pod oświadczeniem byłych członków Rady Medycznej podpisali się: prof. Robert Flisiak, prof. Magdalena Marczyńska, prof. Agnieszka Mastalerz–Migas, prof. Radosław Owczuk, prof. Iwona Paradowska, prof. Miłosz Parczewski, prof. Małgorzata Pawłowska, prof. Anna Piekarska, prof. Krzysztof Pyrć, prof. Krzysztof Simon, prof. Konstanty Szułdrzyński, prof. Krzysztof Tomasiewicz i prof. Jacek Wysocki. Rezygnacji nie złożyło czworo członków tego gremium, m.in. główny doradca premiera do spraw COVID–19 prof. Andrzej Horban.

Kancelaria premiera poinformowała w piątek, że „w związku z decyzją części członków Rady Medycznej, formuła doradcza tego gremium zostanie zmieniona”. Zadanie wypracowania nowej formuły premier Mateusz Morawiecki powierzył ministrowi zdrowia.


Kosiniak-Kamysz: Walką z koronawirusem zarządzają nie lekarze tylko sondaże

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28     
04-02-2023
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych