zaloguj się
Dostępność
 
Strona główna » Aktualności

PSL wzywa premiera do debaty na temat polskiego rolnictwa

16:25, 20.05.2022;   autor: kawi;   źródło: PAP

Możemy dzisiaj powiedzieć wprost, że „bankster” premier Mateusz Morawiecki jest likwidatorem polskiego rolnictwa; to jego nieudolna polityka doprowadziła do niższego budżetu unijnego na rolnictwo - podkreślili w piątek politycy PSL. Wezwali też premiera do debaty na temat polskiego rolnictwa.


Podziel się:   Więcej

W czwartek premier Mateusz Morawiecki i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk odwiedzili gospodarstwo rolne w Michalinie (Mazowieckie). Szef rządu mówił wówczas, że polska wieś w ostatnich latach doświadczała m.in. suszy, pandemii, a teraz wojny na Ukrainie, co powoduje wyższe ceny surowców, np. nawozów. Zapewnił, że na każde z tych zjawisk była reakcja państwa. Minister rolnictwa poinformował, że jesienią ruszy program wsparcia dla energii na wsi. Chodzi o pomoc w instalowaniu fotowoltaiki i magazynów energii, po to by rolnicy mieli dodatkowe źródło dochodu, ale także by produkcja energii była bezemisyjna.

Poseł Stefan Krajewski (PSL) odnosząc się do tej wizyty premiera i ministra rolnictwa podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie, że politycy PiS zwłaszcza, jak liczą na głosy przed wyborami, wtedy jadą na wieś i opowiadają kolejne bajki.

- A fakty są zgoła inne: to 124 tys. zlikwidowanych gospodarstw, cztery razy więcej sprzedawanej ziemi obcokrajowcom niż w 2015 r., niższy budżet na rolnictwo, ledwo powyżej 50 proc. wykorzystanych środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW), czy mniej środków z UE - wyliczał Krajewski.

Kowalczyk: Ceny żywności w tym roku jeszcze wzrosną
Poseł zwracał też uwagę na likwidację połączeń PKS. - W 2014 r. długość połączeń regionalnych, to 788,6 tys. kilometrów, a w 2020 r., to 480,4 tys. kilometrów - wskazał.

Zdaniem rzecznika PSL Miłosza Motyki „od konferencji słów i kłamstw wypowiadanych przez premiera Morawieckiego i ministra Kowalczyka dobrobyt na polskiej wsi nie stanie się czymś, czym będą żyli rolnicy”. - Niestety, ale dzisiaj widzimy, że polskie rolnictwo jest w zapaści - ocenił Motyka.
- Możemy dzisiaj powiedzieć wprost, że bankster premier Morawiecki jest likwidatorem polskiego rolnictwa - podkreślił rzecznik PSL. - To jego nieudolna polityka doprowadziła do likwidacji 124 tys. gospodarstw, to jego nieudolna polityka negocjacyjna, fatalna pozycja w UE doprowadziła do niższego budżetu unijnego dla Polski na rolnictwo i to jego fatalna polityka doprowadza do tego, że polscy rolnicy dzisiaj są na skraju bankructwa i nie mają pieniędzy, żeby spłacić kredyty na maszyny, którymi chwali się pan premier Morawiecki przed nimi stojąc - dodał Motyka.

- I dzisiaj panie premierze, wzywamy pana do debaty na temat polskiego rolnictwa, bo polskie rolnictwo to bezpieczeństwo żywnościowe. Bezpieczeństwo żywnościowe zagwarantowane dla polskich rodzin to niższe ceny. A dzisiaj niestety wasza nieudolna polityka i to, że pieniądze europejskie leżą w brukselskich bankach, a nie pracują dla polskiej wsi doprowadza do tego, że wszyscy będziemy płacili coraz więcej za jedzenie, za żywność i wszyscy niestety będziemy tracili na wzrastającej inflacji - powiedział rzecznik ludowców.

Według niego, „brak inwestycji na polskiej wsi, to błąd kardynalny, do którego doprowadził premier Mateusz Morawiecki i jego rząd”.

Rzecznik rządu: Myślę, że realne jest zaakceptowanie KPO w maju

Kalendarz transmisji

Czerwiec 2022
PnWtŚrCzPtSoNd
   1 2 3 4 5
 6 7 8 9 10 11 12
 13 14 15 16 17 18 19
 20 21 22 23 24 25 26
 27 28 29 30   
25-06-2022
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych