zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

PSL–Kukiz15: Osoby, którym pracodawca opłaci szczepienia przeciw grypie powinny być zwolnione z podatku

18:19, 15.09.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Posłowie PSL–Kukiz15 chcą, by osoby, którym pracodawca zafunduje szczepienia przeciw grypie były zwolnione z podatku. Według nich, nie może być tak, że pracodawca ponosi określony koszt, zabezpiecza nie tylko siebie, swoją firmę, ale także polską gospodarkę, „a rząd daje mu w prezencie podatek”.


Podziel się:   Więcej

Wtorkowa „Rzeczpospolita” podkreśliła, że rząd zaleca szczepionki na grypę, które mają pomóc w walce z Covid–19. Ale – jak podała gazeta – „firma, która sfinansuje je pracownikom, musi naliczyć im przychód i potrącić PIT – twierdzi Ministerstwo Finansów”.

Poseł Dariusz Klimczak odnosząc się do tych doniesień podkreślił we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie, „że w chwili, kiedy zderzamy się z ruchem antyszczepionkowym, kiedy dużo aktywności kosztuje wiele organizacji medycznych i społecznych, żeby zachęcić ludzi do szczepienia przeciwko grypie, rząd informuje, że każdy pracodawca, który zafunduje tego typu szczepienia dla swoich pracowników, będzie musiał im to doliczyć do przychodu i naliczyć podatek”.

– Jest to skandal, szczególnie w sytuacji, kiedy walczymy z epidemią i każda osoba zaszczepiona na grypę jest na wagę złota. Dlatego my jako Koalicja Polska, posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, zawnioskujemy do ministra finansów, aby w katalogu osób zwolnionych od tego typu opodatkowania byli wszyscy ci, którzy będą mieli zafundowaną szczepionkę przez swojego pracodawcę – – oświadczył Klimczak.

Według niego, „nie może być tak, że pracodawca ponosi określony koszt, zabezpiecza nie tylko siebie, swoją firmę, ale także polską gospodarkę, a rząd w prezencie daje mu podatek”. – Uważam, że jest to co najmniej niestosowne i należy to jak najszybciej zmienić – zaznaczył poseł PSL–Kukiz15.

– Jeżeli na nasz apel minister finansów nie odpowie pozytywnie, a może także odpowiedzieć na to pozytywnie minister zdrowia, czy premier, który odpowiedni akt prawny może wydać, to my zaproponujemy własny projekt ustawy” – zapowiedział Klimczak. „Ale na początku wnioskujemy, aby w trybie ekstraordynaryjnym minister finansów zmienił te przepisy, aby nie opodatkować walki o zdrowie i życie – dodał polityk.