zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Publikacja jednolitego rozporządzenie ws. obostrzeń najpóźniej w piątek

14:46, 25.02.2021;   autor: kawi, msies;   źródło: PAP

Spodziewam się, że jeszcze w czwartek lub najpóźniej w piątek z samego rana zostanie opublikowane rozporządzenie w sprawie obostrzeń; będzie ono miało charakter aktu jednolitego łączącego wszystkie regulacje z ostatnich tygodni - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.


Podziel się:   Więcej

Müller poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że trwa głosowanie obiegowe nad nowym rozporządzeniem w sprawie obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa.

- Spodziewam się, że dzisiaj zostanie to głosowanie zakończone i jeszcze dzisiaj albo najpóźniej jutro z samego rana zostanie opublikowane to rozporządzenie - powiedział rzecznik rządu.

Dodał, że będzie ono miało charakter „aktu jednolitego”, bo dotąd rozporządzenie było wielokrotnie nowelizowane. - W związku z tym w tej chwili, to będzie jeden dokument łączący wszystkie regulacje z ostatnich tygodni tak, aby był bardziej czytelny - zaznaczył Müller.

Pytany, o pracowników transgranicznych - w kontekście tego, że od soboty wprowadzona zostanie kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji (z wyłączeniem osób zaszczepionych dwoma dawkami szczepionki lub posiadających negatywny wynik testu) - rzecznik rządu odparł, że „te osoby zgodnie z tym projektem rozporządzenia będą zwolnione z obowiązku posiadania badania”. - Tak, aby mogły faktycznie granicę przekraczać w taki sposób, aby swoje obowiązki zawodowe kontynuować - powiedział Müller.
 
 
 
...
 

Do kiedy będą obowiązywały obostrzenia?


Natomiast - dodał - „oczywiście w pozostałym zakresie, w szczególności w zakresie turystów, te obostrzenia będą obowiązywały”. - Czyli kwestia posiadania aktualnych badań lub ewentualnie przejścia na kwarantannę, czyli ten sposób, który jest stosowany w przypadku osób nieposiadających tych badań - zaznaczył rzecznik rządu.

W środę minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że dotychczasowe zasady bezpieczeństwa dotyczące kultury, sportu i hoteli będą obowiązywały do 14 marca, z wyjątkiem województwa warmińsko-mazurskiego. Na Warmii i Mazurach hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny zostaną zamknięte, dzieci z klas I-III powrócą do zdalnej nauki.

W pozostałych 15 województwach, kina, teatry i filharmonie pozostaną otwarte w reżimie sanitarnym - zajęte może być w nich 50 proc. miejsc siedzących, konieczne są maseczki, obowiązuje zakaz konsumpcji. Dopuszczony jest amatorski sport na świeżym powietrzu, otwarte stoki i baseny. Aquaparki i siłownie pozostają zamknięte. Hotele będą dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego - obłożone może być 50 proc. pokoi, a posiłki serwowane tylko do pokoi.

Ponadto od soboty w całym kraju będzie obowiązek zakrywania nosa i ust wyłącznie maseczką.

„Wprowadzanie obostrzeń i ich przestrzeganie to nie zabawa w ciuciubabkę”

Kalendarz transmisji

Kwiecień 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
    1 2 3 4
 5 6 7 8 9 10 11
 12 13 14 15 16 17 18
 19 20 21 22 23 24 25
 26 27 28 29 30  
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych