zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Publikacja rozporządzenia dot. obostrzeń najprawdopodobniej w czwartek

08:10, 26.11.2020;   autor: msies;   źródło: PAP

Najprawdopodobniej w czwartek zostanie opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów dotyczące zapowiedzianych w sobotę przez premiera Mateusza Morawieckiego zasad funkcjonowania w najbliższych miesiącach w związku z epidemią koronawirusa – poinformował w środę szef KPRM Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

Szef KPRM powiedział w środę w Polsat News, że nie wie nic o tym, by pracowano na rozwiązaniami, które miałyby ograniczyć swobodę przemieszczania się w okresie świat Bożego Narodzenia.

– Mamy w tej chwili akt prawny, rozporządzenie Rady Ministrów, które zostanie najprawdopodobniej jutro opublikowane, bo było do wczoraj konsultowane, które reguluje zasady funkcjonowania w tych najbliższych miesiącach. Do dzisiaj byliśmy skoncentrowani na tym, by dopracować różnego rodzaju zapisy w nim zawarte. To rozporządzenie ostatnio prezentował premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrem zdrowia Adamem Niedzielski – powiedział szef KPRM.

Dworczyk zaznaczył, że do wigilijnej kolacji będzie można usiąść w gronie większym niż pięć osób, ponieważ ograniczenie do pięciu dotyczy osób „poza tymi, które na stałe mieszkają w gospodarstwie domowym”. – Czyli rodzina plus te pięć osób – dodał.

– Natomiast pozostają aktualne nasze namowy do tego, by maksymalnie ograniczyć mobilność w tych trudnych czasach” – podkreślił. Pytany, czy będą to tylko namowy, czy też zostanie wprowadzony zakaz przemieszczania się powiedział, że nic mu nie wiadomo, by „w tej chwili trwały praca nad aktem prawnym wprowadzającym taki zakaz.

Prezydent Duda zachęca ozdrowieńców do oddawania osocza
Jakie obostrzenia w planach?

W sobotę premier Mateusz Morawiecki przedstawił plan działania na najbliższy czas obejmujący „etap odpowiedzialności” – od 28 listopada do 27 grudnia oraz „etap stabilizacji” – najwcześniej od 28 grudnia, jeśli spadnie liczba zachorowań na Covid–19. Jeśli przekroczona zostanie średnia liczba zakażeń na poziomie 27 tys., możliwe będzie wprowadzenie kwarantanny narodowej. Projekty rozporządzeń dotyczących wszystkich trzech scenariuszy zamieszczono w sobotę na portalu gov.pl i poddano je konsultacjom.

W projekcie dotyczącym „etapu odpowiedzialności” zachowano większość już obowiązujących ograniczeń. Do 27 grudnia utrzymano zakaz organizowania dyskotek, prowadzenia basenów, siłowni i klubów fitness z wyjątkiem obiektów w podmiotach leczniczych i tych przeznaczonych dla sportowców, uczniów i studentów – w ramach zajęć w szkole i na uczelni. Nadal nie można też organizować wesel i konsolacji.

Do 27 grudnia usługi hotelarskie pozostaną dostępne tylko dla gości przebywających w podróży służbowej, sportowców i medyków. Lokale gastronomiczne mogą sprzedawać posiłki tylko na wynos.

Zgodnie z projektem, nadal zamknięte mają być biblioteki, kina i instytucje kultury. Wydarzenia sportowe mogą być organizowane bez udziału publiczności. Targi, wystawy i konferencje mogą być tylko w formie online. Nadal zamknięte mają być uzdrowiska.

W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie 5 osób. W kościołach może przebywać maksymalnie 1 osoba na 15 m2 przy zachowaniu 1,5 m odległości od innych osób i zakryciu nosa i ust. W dalszym ciągu mają obowiązywać ograniczenia liczby pasażerów w transporcie publicznym do 50 proc. liczby miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą działać przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Utrzymano godziny dla seniorów w sklepach i obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

„Liczymy, że ograniczenia w przemieszczaniu się w okresie świątecznym nie będą konieczne”
W projekcie zrezygnowano z zakazu działania w galeriach i parkach handlowych sklepów odzieżowych czy meblowych. W związku z tym, od 28 listopada, czyli przewidywanego terminu wejścia w życie rozporządzenia, wszystkie sklepy i obiekty usługowe w galeriach będą mogły być otwarte przy zachowaniu reżimu sanitarnego i limitu osób – maksymalnie 1 osoba na 15 m2.

W projekcie zapisano też, że w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2, klienci muszą zachowywać między sobą odległość minimum 1,5 m.

W sobotę premier zapowiedział, że nauka zdalna w szkołach zostanie przedłużona do świąt, a ferie zimowe odbędą się w jednym terminie – od 4 do 17 stycznia 2021 – dla wszystkich województw. Te kwestie będą uregulowane w oddzielnych rozporządzeniach. „Tegoroczny wypoczynek będzie się jednak różnił od pozostałych. Dzieci i młodzież pozostaną w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie zimowe” – poinformowano na portalu gov.pl.

W projekcie rozporządzenia dotyczącym „etapu odpowiedzialności” utrzymano ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia: od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Dworczyk: Mamy pewną stabilizację dynamiki zachorowań

Kalendarz transmisji

Styczeń 2021
PnWtŚrCzPtSoNd
     1 2 3
 4 5 6 7 8 9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 18 19 20 21 22 23 24
 25 26 27 28 29 30 31
19-01-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych