zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

Publikacja znowelizowanego rozporządzenia ws. I grupy osób do szczepień w tym tygodniu

11:22, 21.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

W tym tygodniu opublikujemy znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów, w którym doprecyzowana zostanie kwestia osób z pierwszej grupy szczepień na koronawirusa – zapowiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.


Podziel się:   Więcej

Jak wynika z zapowiedzianej w środę przez przedstawicieli rządu zmiany kolejności szczepień w etapie pierwszym najpierw będą szczepieni seniorzy powyżej 60 lat, osoby z chorobami przewlekłymi (m.in. po przeszczepach i chorzy na nowotwory), a także nauczyciele oraz służby mundurowe.

– Opublikujemy w tym tygodniu znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów, w którym doprecyzowana zostaje ta pierwsza grupa – potwierdził Dworczyk w czwartek w TVP1.

Zapewnił jednocześnie, że rząd wsłuchuje się we wszystkie głosy, przede wszystkim ekspertów i lekarzy. – Tutaj rzeczywiście pojawiło się pewne niedopatrzenie. To, że osoby, które są chore onkologiczne czy inne trudne i długotrwała schorzenia nie były uwzględnione na samym szczycie piramidy osób, które oczekują, tak jak my wszyscy, na szczepienie, to rzeczywiście było pewnym niedopatrzeniem i skorygowaliśmy to – przyznał.

– Trzeba wyciągać wnioski i słuchać podpowiedzi, jeśli są dobre; tak się stało w tym przypadku – dodał minister.

Według informacji przekazanych w środę przez przedstawicieli rządu w ramach pierwszej grupy, której szczepienie rozpocznie się 25 stycznia, najpierw mają je otrzymać seniorzy po 60. roku życia (grupa 1A). Po nich przyjdzie kolej na osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, m.in. po przeszczepach, dializowane, wentylowane mechanicznie czy z chorobami nowotworowymi (grupa 1B) .

Zmiany w grupie pierwszej


Główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban wyjaśnił w środę na konferencji prasowej poświęconej szczepieniom, że po długiej dyskusji Rada Medyczna zdecydowała się zaproponować dodanie do grupy pierwszej szczepień niewielką liczbę osób poniżej 60 lat, mającą choroby powodujące, że u nich COVID–19 mógłby przebiegać bardzo ciężko. Wymienił w tej grupie osoby wentylowane mechanicznie w domu (ok. 8 tys.), po przeszczepach, osoby dializowane, a także chore na nowotwory, zwłaszcza takie, jak określił, które są aktywnie leczone.

Po nich szczepienia mają objąć nauczycieli i służby mundurowe (grupa 1C). Wskazano, że są to: funkcjonariusze albo żołnierze Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego Służby Celno–Skarbowej, Państwowej Straży Pozornej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Ochrony Kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury, a także członkowie ochotniczych straży pożarnych oraz wykonujący działania ratownicze ratownicy górscy i wodni.