zaloguj się
Dostępność

 
header("X-php: 103");
Strona główna » Aktualności

Pytania do premiera po exposé m.in. o zakaz aborcji, sytuację służby zdrowia i edukację seksualną

19:08, 19.11.2019;   autor: msies;   źródło: PAP

O planowane wsparcie dla rodzin, likwidację umów śmieciowych, o to czy rząd będzie walczył o zakaz aborcji eugenicznej, o nowoczesne leki do walki z rakiem piersi, podwyżki dla nauczycieli - pytali we wtorek w Sejmie premiera Mateusza Morawieckiego posłowie po jego exposé.


Podziel się:   Więcej

Joanna Senyszyn (Lewica) odnosząc się do słów premiera, że dzieci są nietykalne, że kto podniesie na nie rękę, „tę ideologiczną rękę, ten podnosi rękę na całą wspólnotę” pytała: Co z tymi osobami, które podnoszą rękę na dzieci w dosłownym znaczeniu tego słowa? Z tymi, którzy je biją, maltretują, katują, zabijają, głodzą i gwałcą? – Według raportu fundacji zajmujących się prawami dziecka 41 proc. polskich dzieci doznało fizycznej przemocy ze strony rodziny, a 7 proc. dzieci wykorzystania seksualnego, co pan zamierza z tym zrobić? – pytała posłanka.

Krzysztof Paszyk (PSL–Kukiz'15) chciał wiedzieć, kiedy mieszkańcy północnej Wielkopolski doczekają się obwodnicy Obornik w ramach drogi krajowej nr 11. Pytał też czy Związek Ochotniczych Straży Pożarnych może liczyć na stabilne finansowanie.

Krzysztof Bosak z Konfederacji zaapelował do szefa rządu o podanie bliższych szczegółów dotyczących wsparcia dla rodzin. – Jesteśmy zainteresowani szczegółami tego programu i prosimy o przedstawienie szczegółów wsparcia na trzecie i czwarte dziecko – powiedział. Monika Falej (Lewica) zauważyła, że w exposé premier zapowiedział większe wsparcie dla rodzin z dziećmi. Zapytała co z wsparciem dla rodzin, w których jest tylko jeden rodzic.

Exposé premiera Morawieckiego w Sejmie. „Potrzebujemy odważnej Polski”
 
 
 
...
 
Według Tadeusza Tomaszewskiego (Lewica) premier „jako kilkudniowy minister sportu poruszył w swoim wystąpieniu kilka ważnych spraw”; zapytał w jaki sposób rząd zamierza wspierać Kraków i Małopolskę w organizacji Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Czesław Hoc (PiS) pytał ile nowoczesnych leków oferowanych jest obecnie kobietom w walce z rakiem raka piersi. Również Urszula Nowogórska (PSL–Kukiz'15) chciała się dowiedzieć, jaką kwotę rząd zamierza przeznaczyć na profilaktykę zdrowotną związaną z wczesnym wykrywaniem nowotworów złośliwych raka piersi i szyjki macicy u kobiet powyżej 35 roku życia.

Poseł Konfederacji Krzysztof Buduj chciał wiedzieć, czy rząd Mateusza Morawieckiego będzie realizował budowę profesjonalnych centrów naprotechnologii w każdym województwie. – Czy rząd będzie walczył o zakazanie w Polsce aborcji eugenicznej, czy raczej będzie konsekwentny w swojej pisowskiej hipokryzji – pytał. O realizację zapowiedzianego programu budowy dróg samorządowych dopytywał poseł Paweł Szefernaker (PiS). – Ile kilometrów dróg w najbliższej kadencji można będzie wyremontować – dodał. Zdaniem Szefernakera „dzięki temu programowi region Pomorza Środkowego może stać się w końcu takim regionem, który nie jest wykluczony komunikacyjnie”.

Poseł Lewicy Tomasz Trela pytał skąd i ile pieniędzy zostanie przeznaczonych na podwyżki dla nauczycieli. – Ile te podwyżki będą wynosiły od 1 stycznia 2020 r. i ile do tych podwyżek będą musiały dołożyć samorządy? – mówił.

Krystian Kamiński (Konfederacja) zaapelował do premiera Morawieckiego, „żeby nie przedkładał stosunków międzynarodowych nad dobrem rodaków, na przykład tak jak w przypadku Litwy”. Poprosił też premiera, by rząd zajął jednoznaczne stanowisko w sprawie „ustawy 447”. Marcelina Zawisza (Lewica) zapytała, kiedy rząd zamierza zlikwidować umowy śmieciowe.

Mirosław Suchoń (KO) ocenił, że exposé premiera było jak kiepski gulasz „bardzo dużo wody i mało treści”; zarzucił premierowi, że nic nie powiedział na temat przygotowania Polski do nadchodzącego spowolnienia gospodarczego.

Według CIS do zdawania pytań zapisało się ok. 190 posłów. Na godz. 20. zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania dla rządu.

Prezydent: Wystąpienie premiera było spójne i bardzo konkretne
Pytania o edukację seksualną i wizytę Olgi Tokarczuk w Sejmie

Krzysztof Śmiszek (Lewica) wypomniał premierowi, że w jego expose nie usłyszał jak rząd zamierza walczyć „z nacjonalizmem” na polskich ulicach. – Nie powiedział pan nic o zastraszających statystykach prowadzonych nie przez jakiś organizacje pozarządowe, tylko przez Prokuraturę Krajową, którą nadzoruje pani minister Zbigniew Ziobro. A statystyki te mówią jasno. Jeszcze 12 lat temu mieliśmy 30–40 przestępstw z nienawiści zgłaszanych do prokuratur, a w 2018 było ich prawie 1700. Mamy do czynienia z brunatną falą, która wzrasta i oczekuję od pana premiera jasnych deklaracji i jasnych działań – mówił Śmiszek.

Poseł Kazimierz Plocke (KO) pytał premiera czy i kiedy rząd zamierza wprowadzić ceny minimalne na produkty rolne i jak rząd zamierza powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Katarzyna Ueberhan z Lewicy zgodziła się ze stwierdzeniem premiera z exposé, że dzieci są nietykalne. – Tylko, że dzieci o tym nie wiedzą. Bez rzetelnej i powszechnej edukacji seksualnej dzieci nie wiedzą co to jest zły dotyk, nie wiedzą, że mogą się sprzeciwić, nawet wtedy gdy ten zły dotyk pochodzi od człowieka przebranego w sutannę – powiedziała. Zapytała, czy premier popiera pomysł zakazu edukacji seksualnej i karania edukatorów.

Małgorzata Prokop-Paczkowska (Lewica) chciała wiedzieć, dlaczego minister kultury boi się niezależnych artystów i niezależnych menadżerów kultury wyłanianych w konkursach. – Piotr Bernatowicz został bez problemu powołany na dyrektora Muzeum Ujazdowskiego bez konkursu. Czy w nagrodę, za to, że w Arsenale w Poznaniu promował plakat z hasłem „Jesteś wredna, jesteś brzydka i leniwa, zostań feministką?” – pytała. Prokop-Paczkowska pytała też, kiedy laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk zostanie zaproszona do Sejmu.


Pytania o bezpieczeństwo wewnętrzne kraju

O bezpieczeństwo w kraju dopytywał poseł PO Marcin Kierwiński. – Czy może być bezpieczny kraj, w którym służby specjalne dopuszczają do tego, że szef NIK ma kontakty z gangsterami i niejasne finanse? Czy bezpieczny może być kraj, w którym służby dopuszczają do tego, że premier odbywa spotkanie, w którym uczestniczą neonaziści – pytał.

Krzysztof Mieszkowski z KO ocenił, że „Jarosław Kaczyński wywołał wojnę kulturową”. Jego zdaniem premier Morawiecki mówił o „wojnie kulturowej, przypisując ją opozycji, ale to Kaczyński wykreował nagonkę przeciwko środowiskom LGBT”. – Dlaczego PiS łamie prawa człowieka? Czy pański rząd będzie łamał prawa człowieka – zwrócił się do premiera poseł KO.

Iwona Hartwich (KO) pytała, w jaki sposób premier zamierza ochronić osoby niepełnosprawne od grabieży Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami. Hartwich chciała też wiedzieć, czy premier zamierza i w jakim czasie zlikwidować kryterium dochodowe na 500 plus dla osób z niepełnosprawnościami, niezdolnymi do samodzielnej egzystencji.

Urszula Zielińska z KO zaznaczyła, że „jest jedną z tych osób, o których mówił premier w swoim exposé”. – Wróciłam z emigracji nie dlatego, że Polska jest zieloną wyspą cudów statystycznych, o których mówił pan premier, wróciłam, bo boję się o swoją rodzinę, która została w kraju, rządzonym przez pana rząd – zwróciła się do premiera. Klaudia Jachira (KO) zapytała Morawieckiego, jak ma mu zaufać, skoro przez cztery lata poprzednich rządów dzielił Polaków na lepszy i gorszy sort.

Kalendarz transmisji

Wrzesień 2020
PnWtŚrCzPtSoNd
  1 2 3 4 5 6
 7 8 9 10 11 12 13
 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27
 28 29 30    
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych