zaloguj się
Dostępność

 
Strona główna » Aktualności

PZPN proponuje zmiany w ustawie o bezpieczeństwie

19:30, 26.01.2021;   autor: msies;   źródło: PAP

Doprecyzowanie definicji publiczności uczestniczącej w imprezie masowej - to jedna z propozycji zmian w ustawie z dnia 20 marca 2009 roku o bezpieczeństwie imprez masowych, zaproponowanych na wtorkowym posiedzeniu sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.


Podziel się:   Więcej

Zaprezentował je przedstawiciel Polskiego Związku Piłki Nożnej Marcin Sabat. PZPN proponuje, aby w ustawie wprowadzić zapisy precyzyjnie określające, kto jest uczestnikiem, kto publicznością, kto obsługą, kto zajmuje się zabezpieczeniem. Takie dane, a nie tylko ogólna liczba widzów, pozwolą na skuteczniejsze stosowanie przepisów ustawy.

PZPN proponuje także, aby bardziej szczegółowo określić zapisy dotyczące penalizacji zasłaniania twarzy. Obecnie w dobie pandemii jest to obowiązkowe, bowiem brak maseczki podlega karze. Istnieje obawa, że po złagodzeniu obostrzeń pandemicznych, gdy widzowie będą już mogli zasiadać na trybunach, maseczka na twarzy lub jej brak, mogą być różnie interpretowane przez uprawnione do tego służby.

Dzisiaj jest prawie pewne, że podczas piłkarskich mistrzostw Europy UEFA będzie rekomendowała fanom przebywanie na trybunach, o ile nie będzie to objęte zakazem, w maskach.

Służby medyczne pod ochroną?


W propozycji zmian w ustawie znalazł się także postulat, aby sprecyzować, czy służby medyczne pracujące przy obsłudze imprezy masowej podlegają, tak ja inne, ochronie. Ma to mieć bezpośredni wpływ na ich bezpieczeństwo, gdyż zdarzały się już przypadki, że przeciwko m.in. ratownikom medycznym kierowała się agresja tłumu.

Ostatnia zmiana zaproponowana przez przedstawiciela PZPN dotyczy rozszerzenia pojęcia imprezy masowej w hali - z obecnie obowiązujących 300 uczestników do 500.

Potrzebne konsultacje


W dyskusji Tomasz Zimoch (KO) przypomniał, że z ponad siedmiu tysięcy imprez masowych, jakie się odbyły w Polsce w 2019 roku, tylko niespełna 14 procent to były mecze piłkarskie. Zmiany w ustawie nie powinny być przeprowadzane tylko pod kątem jednej dyscypliny sportowej, ale generalnie. Ich zmiana powinna mieć pozytywny wymiar także do imprez kulturalnych, gospodarczych, wszystkich.

Zimoch przyznał, że ustawa z 2009 roku wymaga nowelizacji, gdyż przez ponad 11 lat zmieniły się warunki organizacyjne, ale muszą być to zmiany systemowe, a nie tylko obejmujące tak wąski zakres. Jak dodał, zmiany powinny mieć na celu generalnie poprawienie sytuacji.

Dariusz Olszewski (PiS) także zauważył, że ustawa wymaga nowelizacji, ale prace na tym muszą obejmować konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi, aby znane było ich stanowisko.

Przewodniczący komisji Ireneusz Raś (KO), który w 2009 roku był w zespole pracującym nad ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych potwierdził, że konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi są konieczne, aby ustalić, jaki zakres zmian jest aktualnie konieczny. Dopiero później zostanie podjęta decyzja o ewentualnej inicjatywie ustawodawczej.

Kalendarz transmisji

PnWtŚrCzPtSoNd
 1 2 3 4 5 6 7
 8 9 10 11 12 13 14
 15 16 17 18 19 20 21
 22 23 24 25 26 27 28
 29 30 31    
01-03-2021
brak zaplanowanych transmisji
godziny transmisji mogą ulec zmianie z przyczyn organizacyjnych