– Rada ma za zadanie sygnalizować najważniejsze problemy w rolnictwie, również wskazując ewentualne drogi poprawy sytuacji. Nie jest żadnym superrządem, natomiast chcemy pełnić funkcję analityczno-usługową wobec nie tylko prezydenta, ale również ministerstwa rolnictwa, bo powodzenie polityki rolnej zależy od współpracy różnych ośrodków władzy i jednocześnie od dobrego zrozumienia założeń tej polityki na najbliższe lata ze strony rolników – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.
Jak dodał, prezydent Andrzej Duda bardzo często podkreśla wagę dialogu z rolnikami, a jego wizyty w terenie, jak również objęcie patronatem Porozumienia Rolniczego, czyli szerokiej formuły dialogu społecznego organizacji rolniczych, były tego przykładem.
Ardanowski zaznaczył, że przedmiotem obrad wtorkowego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich będzie „najważniejszy dokument dotyczący polskiego rolnictwa na najbliższe lata, czyli Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej”.
Prezydent powołał Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich; Ardanowski przewodniczącym
– Unia Europejska ustaliła, że każdy kraj członkowski ma przedstawić – według pewnych unijnych wytycznych – swój plan rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, który będzie finansowany zarówno w ramach środków Wspólnej Polityki Rolnej, jak również będzie wspierany środkami z innych polityk UE oraz środkami krajowymi – powiedział.
Zaznaczył, że resort rolnictwa przygotował propozycję takiego dokumentu. – Pracowały nad tym zespoły powołane jeszcze przeze mnie w roku 2019. Dokument obecnie jest poddany konsultacjom społecznym – powiedział J.K. Ardanowski. Zaapelował do organizacji rolniczych o włączenie się w proces konsultacji, który potrwa do 15 lutego.
– Nie powinno być żadnej organizacji rolniczej, która nie wypowie się na temat tego dokumentu, bo to, co w nim teraz zapiszemy, będzie realizowane z niewielkimi możliwościami korekty, przez kolejne siedem lat – wskazał.
Poinformował, że podczas wtorkowego posiedzenia Rady projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej zostanie przedstawiony przez przedstawiciela Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi; obecny ma być m.in. wiceminister Szymon Giżyński.
Polscy eurodeputowani pozytywnie o ustaleniach w PE ws. reformy unijnej polityki rolnej